Award Winners

Indoor Nationals Awards History

Mike Byrnes Coach of the Year

  1. 2011 — James Jackson, New York City, NY
  2. 2010 — Robert L’Homme, Attleboro, MA
  3. 2009 — Larry Martin, Londonderry, NH
  4. 2008 — Claude Holland, Cleveland, OH
  5. 2007 — Art and Linda Kranick, Saratoga Springs, NY
  6. 2006 — Carmen Jackson, Miami, FL
  7. 2005 — Harry Weaver, Detroit, MI
  8. 2004 — Tony Wells, Denver, CO

Honorary Referees

  1. 2011 — Louis Vasquez, Jr., New York
  2. 2010 — Kenneth Still, Hyde Park, MA
  3. 2009 — Keith Mc Dermott, Boston, MA
  4. 2008 — Larry Wilson, Ambler, PA
  5. 2007 — Henry Mc Callum, Glenarden, MD
  6. 2006 — Josh Rowe, Beaverton, OR
  7. 2005 — Darlene Watkins, Landover, MD
  8. 2004 — Jim Holdren, Richmond, VA
  9. 2003 — Charles A. Moose, Chief, Montgomery County Police Department; Honorable Jack B. Johnson, County Executive, Prince George's County
  10. 2002 — Victor Sailer, Smithtown, NY; Charles Turner, Brooklyn, NY
  11. 2001 — Larry Colbert, Greenbelt, MD
  12. 2000 — Sam Bell, Bloomington, IN

Allen Dawson for Contributions to Track and Field Award

  1. 2011 — Warren J. Ring, New York
  2. 2010 — John Carroll, Falmouth, MA
  3. 2009 — Larry Newman, Boston, MA
  4. 2008 — Pete Cava, Indianapolis, IN
  5. 2007 — Mike Kennedy, Glendale, CA
  6. 2006 — Robert Baratta, Bay Shore, NY; Alan Berkowsky, Dix Hills, NY; Paul Limmer, East Northport, NY; Walter Brem, Farmingdale, NY
  7. 2005 — Larry Byrne, Warwick, RI
  8. 2004 — Allen Dawson, Manhasset, NY

Doug Speck Award for Excellence and Innovation

  1. 2011 — Dr. Norbert Sanders, NY
  2. 2010 — Doug Speck, El Segundo, CA

Outdoor Nationals Awards History

Mike Byrnes Coach of the Year

  1. 2011 — Anthony Bryant, DeMatha Catholic HS, MD
  2. 2010 — Jacob Brown, Ridgewood, NJ
  3. 2009 — George Moss, Greenville, SC
  4. 2008 — Randy Waggoner, Trotwood, OH
  5. 2007 — Bryan Westfield, Ann Arbor, MI
  6. 2006 — Eddie Williams, Hampton, VA
  7. 2005 — Russell Bates, Atco, NJ
  8. 2004 — Robert Steele, NC
  9. 2003 — Tim Hickey, Philadelphia, PA

Honorary Referee

  1. 2011 — Roy “Spaceman” Thompson, Greensboro, NC
  2. 2010 — Dr. Franklin Eugene McClain, Greensboro, NC
  3. 2009 — Dave Johnson, Philadelphia, PA
  4. 2008 — John Jones, Columbia, SC
  5. 2007 — Stephanie Hightower, Columbus, OH
  6. 2006 — Irving Mondschein, Kutztown, PA
  7. 2005 — Dr. James Renick, Greensboro, NC
  8. 2004 — George Williams, Raleigh, NC
  9. 2003 — Bernard Austin, Raleigh, NC

NSSF Rising Star Coach

  1. 2010 — Erica Fregosi, Garden City, NY
  2. 2009 — John Padula, Brooklyn, NY
  3. 2008 — KB Brown, Anderson, SC

Our Partners