2020 NBNO Schedule of Events

*NOTE: POSTED Dec. 9, 2019 - subject to change


Thursday, June 18, 2020

  Track Events  
10:00 AM BOYS - Junior High School 110m Hurdles (33") Qualifying
10:15 AM BOYS - Freshman 110m Hurdles (39") Qualifying
10:30 AM GIRLS - Junior High School 100m Hurdles (30") Qualifying
11:00 AM GIRLS - Freshman 100m Hurdles (33") Qualifying
11:15 AM Junior High School - 100m Qualifying
11:45 AM Freshman - 100m Qualifying
12:15 PM Junior High School - 400m FINAL
12:45 PM Freshman - 400m FINAL
1:15 PM BOYS - Junior High School 110m Hurdles (33") FINAL
1:20 PM BOYS - Freshman 110m Hurdles (39") FINAL
1:25 PM GIRLS - Junior High School 100m Hurdles (30") FINAL
1:30 PM GIRLS - Freshman 100m Hurdles (33") FINAL
1:35 PM Junior High School - 100m FINAL
1:40 PM Freshman - 100m FINAL
1:45 PM Junior High School - 800m FINAL
2:15 PM Freshman - 800m FINAL
2:45 PM Junior High School - 200m Qualifying
3:15 PM Freshman - 200m Qualifying
3:45 PM Junior High School - 2 Miles FINAL
4:20 PM Freshman - 2 Miles FINAL
4:50 PM Junior High School - 200m FINAL
5:00 PM Freshman - 200m FINAL

 

  Field Events  
9:00 AM BOYS - Junior High School High Jump  
9:00 AM BOYS - Freshman Long Jump pit 1
9:00 AM GIRLS - Freshman Long Jump pit 2
9:00 AM BOYS - Junior High School Shot Put (4kg)  
9:00 AM BOYS - Freshman Discus (1.6kg)  
9:00 AM GIRLS - Junior High School Javelin (600g)  
10:30 AM BOYS - Junior High School Pole Vault  
10:30 AM GIRLS - Junior High School Pole Vault  
noon GIRLS - Junior High School High Jump  
noon BOYS - Junior High School Long Jump pit 1
noon GIRLS - Junior High School Long Jump pit 2
noon GIRLS - Junior High School Shot Put (6 lb)  
noon GIRLS - Freshman Discus (1kg - same as HS)  
noon BOYS - Junior High School Javelin (600g)  
2:00 PM BOYS - Freshman Pole Vault  
2:00 PM GIRLS - Freshman Pole Vault  
3:00 PM BOYS - Freshman High Jump  
3:00 PM BOYS - Freshman Triple Jump pit 1
3:00 PM GIRLS - Freshman Triple Jump pit 2
3:00 PM BOYS - Freshman Shot Put (12lb)  
3:00 PM BOYS - Junior High School Discus (1kg)  
6:00 PM GIRLS - Freshman High Jump  
6:00 PM BOYS - Junior High School Triple Jump pit 1
6:00 PM GIRLS - Junior High School Triple Jump pit 2
6:00 PM GIRLS - Freshman Shot Put (4kg)  
6:00 PM GIRLS - Junior High School Discus (1kg)  

 

Friday, June 19, 2020

  Track Events  
9:00 AM GIRLS - Championship 3000m Racewalk FINAL
9:25 AM GIRLS - Emerging Elite - 4x800 Relay FINAL
9:55 AM BOYS - Championship 3000m Racewalk FINAL
10:15 AM BOYS - Emerging Elite - 4x800 Relay FINAL
10:50 AM 100m Hurdles Heptathlon
11:00 AM BOYS - Emerging Elite - 110H Qualifying
11:15 AM GIRLS - Emerging Elite - 100H Qualifying
11:25 AM Emerging Elite - One Mile Run FINAL
12:05 PM Emerging Elite - 100m Qualifying
12:25 PM Championship Swedish Relay (100-200-300-400) FINAL
1:25 PM Emerging Elite - 4x200 Relay FINAL
2:35 PM Emerging Elite 1600 Medley FINAL
4:15 PM GIRLS - Emerging Elite - 100m Hurdles - FINAL
4:20 PM BOYS - Emerging Elite - 110m Hurdles FINAL
4:25 PM Emerging Elite 800 Medley FINAL
5:25 PM 200m Heptathlon
5:35 PM Emerging Elite -100m FINAL
5:40 PM Freshman Mile FINAL
6:10 PM Junior High School Mile FINAL
6:40 PM Championship 5000 Meters FINAL

  Field Events  
9:30 AM BOYS - Emerging Elite - Hammer FINAL
10:30 AM GIRLS - Emerging Elite Pole Vault (2 pits) FINAL
11:00 AM BOYS - Emerging Elite Javelin (outside stadium) FINAL
12:00 PM High Jump Heptathlon
1:00 PM GIRLS - Emerging Elite Discus FINAL
2:30 PM GIRLS - Emerging Elite Triple Jump (pit 2) FINAL
2:30 PM GIRLS - Emerging Elite Javelin (outside stadium) FINAL
2:30 PM BOYS - Emerging Elite Pole Vault (2 pits) FINAL
2:30 PM BOYS - Emerging Elite High Jump FINAL
3:00 PM Shot Put Heptathlon
4:00 PM BOYS - Emerging Elite Triple Jump FINAL
5:00 PM BOYS - Emerging Elite Discus FINAL
5:30 PM GIRLS - Championship Javelin (infield) FINAL

 

Saturday, June 20, 2020

  Track Events  
9:15 AM Emerging Elite - 4x100 Relay Qualifying
9:45 AM Championship 4x200m Relay FINAL
10:35 AM 100m Decathlon
10:45 AM Championship 100m Qualifying
11:15 AM GIRLS - Championship 100m Hurdles Qualifying
11:30 AM BOYS - Championship 110m Hurdles Qualifying
11:55 AM Emerging Elite - 200m Qualifying
12:30 PM Championship 2000m SteepleChase FINAL
1:10 PM Championship 1600m Medley Relay FINAL
2:20 PM 800m Heptathlon
2:35 PM Emerging Elite - 200m FINAL
2:45 PM Championship 100m FINAL
2:55 PM Emerging Elite - 2 Mile Run FINAL
3:35 PM GIRLS - Championship 2 Mile Run (unseeded) FINAL
3:50 PM BOYS - Championship 2 Mile Run (unseeded) FINAL
4:05 PM Emerging Elite - 4x100 Relay # FINAL
4:15 PM Championship 4x100m Relay Qualifying
5:00 PM 400m Decathlon
5:15 PM Emerging Elite - 400m (new day - was Friday) FINAL
5:45 PM GIRLS - Championship 2 Mile Run (Top seeded section) FINAL
6:00 PM BOYS - Championship 2 Mile Run (Top seeded section) FINAL
6:15 PM BOYS- Championship 110 H FINAL
6:20 PM GIRLS- Championship 100H FINAL
6:25 PM Mixed 4x400m FINAL
6:40 PM Championship 4x800m Relay FINAL

  Field Events  
9:00 AM Long Jump (pit 1) Heptathlon
9:30 AM GIRLS - Championship Discus FINAL
11:30 AM Javelin (outside stadium) Heptathlon
11:30 AM BOYS - Emerging Elite - Shot Put FINAL
12:00 PM Long Jump (pit 1) Decathlon
1:00 PM GIRLS - Emerging Elite High Jump (2 pits) FINAL
1:00 PM GIRLS - Emerging Elite Hammer FINAL
2:30 PM GIRLS Championship Triple Jump (pit 1) FINAL
2:30 PM Shot Put Decathlon
2:30 PM GIRLS - Championship Pole Vault (2 pits) FINAL
3:45 PM BOYS - Championship Shot Put FINAL
4:00 PM High Jump Decathlon
4:30 PM BOYS - Championship Hammer FINAL
5:00 PM BOYS - Championship Triple Jump (pit 2) FINAL
6:00 PM BOYS - Championship Javelin (infield) FINAL

 

Sunday, June 21, 2020

  Track Events  
8:00 AM 110 Hurdles Decathlon
8:10 AM Championship 4 Mile Relay FINAL
9:50 AM Emerging Elite Distance Medley Relay FINAL
10:30 AM Championship 800m Medley FINAL
11:15 AM Emerging Elite 800m FINAL
11:50 AM Emerging Elite 400m Hurdles FINAL
12:15 PM Championship 400m Hurdles - All but top section FINAL
12:30 PM Championship 200m Qualifying
12:55 PM Emerging Elite 4x400m Relay FINAL
1:25 PM Championship 800m - All but top section FINAL
2:00 PM Championship 400m - All but top section FINAL
2:25 PM Championship One Mile - All but top section FINAL
3:05 PM Championship 4x400 - All but top section FINAL
3:50 PM CELEBRATION CEREMONY  
4:00 PM Championship 400m Hurdles - Girls - Seeded Section FINAL
4:05 PM Championship 400m Hurdles- Boys - Seeded Section FINAL
4:10 PM Championship 4x100m Relay FINAL
4:20 PM Championship 800m - Seeded Section FINAL
4:30 PM Championship 400m - Seeded Section FINAL
4:40 PM 1500m Decathlon
4:55 PM Championship One Mile - Seeded Section FINAL
5:10 PM Championship 200m FINAL
5:20 PM Championship Distance Medley Relay FINAL
5:45 PM Championship 4x400m Relay - Seeded Section FINAL

 

  Field Events  
9:00 AM Discus Decathlon
9:00 AM BOYS - Emerging Elite Long Jump (pit 1) FINAL
9:00 AM GIRLS - Emerging Elite Long Jump (pit 2) FINAL
10:00 AM GIRLS - Emerging Elite Shot Put FINAL
11:00 AM GIRLS - Championship Hammer FINAL
11:00 AM Pole Vault Decathlon
11:00 AM BOYS - Championship High Jump FINAL
12:00 PM BOYS - Championship Long Jump (pit 1) FINAL
1:30 PM GIRLS - Championship Shot Put FINAL
2:00 PM BOYS - Championship Discus FINAL
2:00 PM Javelin (outside stadium) Decathlon
2:00 PM GIRLS - Championship High Jump FINAL
2:30 PM BOYS - Championship Pole Vault FINAL
  (Seeded and Unseeded flights on adjacent runways)  
3:00 PM GIRLS - Championship Long Jump (pit 2) FINAL

 

Our Partners

Our Meet Partners