Complete Results

	adidas Outdoor                          
                          Track & Field Championships                           
  Raleigh, North Carolina @ NC State University - Fri 06/15/01 to Sat 06/16/01  
                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Event 2 Girls 100 Meter Dash                          
                                                                                
         ! National: 11.11 Angela Williams, Chino, CA         06/26/98          
         *     Meet: 11.39 Muna Lee, Central, Kansas City, MO 06/16/00          
         #    FROSH: 11.24 Angela Williams, Chino, CA             1995          
         $     SOPH: 11.17 Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA     1991          
         %   JUNIOR: 11.13 Chandra Cheeseborough, Ribault, FL     1976          
         ^   SENIOR: 11.11 Angela Williams, Chino, CA         06/26/98          
                                                                                
                         Final to be held Friday 7:35pm                         
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
      1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       11.66   -0.5  4  
      2 Perkins, Angel            02 Cerritos, CA              11.66    0.0  3  
      3 Williams, Lauryn          01 Rochester, PA             11.66   -0.1  1  
      4 Richards, Sanya           02 Ft. Lauderdale, FL        11.89    1.0  2  
      5 Felix, Allyson            03 North Hills, CA           11.67   -0.1  1  
      6 Towns, Ara                01 Hampton, VA               11.87   -0.1  1  
      7 Hooker, Marshevet         02 San Antonio, TX           11.90    1.0  2  
      8 Stone, Kandace            01 Cleveland, OH             11.94   -0.5  4  
      9 Ransom, India             02 Largo, MD                 12.05   -0.5  4  
     10 Young, Janae              01 Lacey, WA                 12.09    0.0  3  
     11 Urbina, Larica               Austin, TX                12.10    0.0  3  
     12 Kennedy, Tiffany          01 Chicago, IL               12.16   -0.5  4  
     13 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                12.23    1.0  2  
     14 Whaley, Danielle          01 Columbia, SC              12.26    1.0  2  
     15 Ephraim, Yanira           04 Washington, DC            12.34    0.0  3  
     16 Ingram, Talonda           02 Pompano Beach, FL         12.42    1.0  2  
     17 Jones, Darneshea          01 Fort Bragg, NC            12.43   -0.5  4  
     18 Gamble, Lavonda           04 Sumter, SC                12.52   -0.1  1  
     19 Whitlock, Jennifer        02 Montclair, NJ             12.53   -0.1  1  
     20 Bailey, Melanie           01 Upper Marlboro, MD        12.58   -0.1  1  
     21 Young, Tiffany            02 Dayton, OH                12.61    0.0  3  
     22 Nixon, Tiesha             01 Denton, MD                12.64    0.0  3  
     23 Nickens, Stephanie        01 Herndon, VA               12.66    1.0  2  
     24 Samuel, Jackie            04 St. Petersburg, FL        12.67    0.0  3  
     25 Jefferson, Jennie         01 Capitol Heights, MD       12.87   -0.1  1  
     25 Norris, Shannon           02 Lititz, PA                12.87   -0.5  4  
     27 Dixon, Michelle           01 Raleigh, NC               13.03    1.0  2  
     28 Miller, Jamie             03 Pageland, SC              13.13   -0.5  4  
     29 McKenzie, Nicole          02 Largo, MD                 13.59   -0.1  1  
     30 Taylor, Portia            01 Fayetteville, NC          13.86   -0.5  4 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME           
    ===== ========================= == ========================= ============   
        1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       11.55   -0.1   
        2 Williams, Lauryn          01 Rochester, PA             11.65   -0.1   
        3 Perkins, Angel            02 Cerritos, CA              11.69   -0.1   
        4 Felix, Allyson            03 North Hills, CA           11.77   -0.1   
        5 Hooker, Marshevet         02 San Antonio, TX           11.79   -0.1   
        6 Stone, Kandace            01 Cleveland, OH             11.91   -0.1   
        7 Richards, Sanya           02 Ft. Lauderdale, FL        11.92   -0.1   
        8 Ransom, India             02 Largo, MD                 11.96   -0.1   
        9 Towns, Ara                01 Hampton, VA               11.97   -0.1   
                                                                                
                          Event 4 Girls 200 Meter Dash                          
                                                                                
         ! National: 22.58 Marion Jones, Thousand Oaks, CA    06/28/92          
         *     Meet: 23.32 Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA     1991          
         #    FROSH: 23.28 Tracee Thomas, North, Riverside CA     1999          
         $     SOPH: 22.76 Marion Jones, Rio Mesa, Oxnard, CA     1991          
         %   JUNIOR: 22.58 Marion Jones, Thousand Oaks, CA        1992          
         ^   SENIOR: 22.89 Chandra Cheeseborough, Ribault, FL     1977          
                                                                                
                        Final to be held Saturday 7:45pm                        
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 06/16/01                 
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
      1 Whipple, Erica            01 West Palm Beach, FL       23.66    0.0  4  
      2 Perkins, Angel            02 Cerritos, CA              23.92    0.7  2  
      3 Felix, Allyson            03 North Hills, CA           23.99   -0.7  1  
      4 Broaddus, Juanita         03 Philadelphia, PA          24.11    0.0  3  
      5 Hooker, Marshevet         02 San Antonio, TX           24.29    0.0  3  
      6 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                24.71    0.0  3  
      7 Cox, Shana                03 Westbury, NY              24.76    0.7  2  
      8 Towns, Ara                01 Hampton, VA               24.82    0.0  3  
      8 Williams, Lauryn          01 Rochester, PA             24.82    0.0  4  
     10 Davis, Chinela            01 Haverstraw, NY            24.85    0.0  4  
     11 Washington, Bernadette    01 Winston-Salem, NC         24.99   -0.7  1  
     12 Rooks, Cynetheia          03 Garysburg, NC             25.04    0.0  3  
     13 Arthur, Candace           01 Locust Valley, NY         25.13    0.0  4  
     14 Lyles, Kimberly           01 Somerset, NJ              25.25   -0.7  1  
     15 Benson, Latoya            02 Sewell, NJ                25.26    0.0  3  
     16 Franklin, Natashia           Austin, TX                25.33    0.7  2  
     17 Miller, Jamie             03 Pageland, SC              25.36    0.0  4  
     18 Salaam, Kamilah           03 Wilmington, DE            25.37    0.7  2  
     19 Ingram, Talonda           02 Pompano Beach, FL         25.86    0.0  3  
     20 Samuel, Jackie            04 St. Petersburg, FL        26.13    0.0  4  
     21 Gamble, Lavonda           04 Sumter, SC                26.30    0.0  4  
     22 Townes, Cecelia           02 Sumter, SC                26.88    0.0  3 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                    Event 4 Girls 200 Meter Dash (Continued)                    
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 06/16/01                 
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
     23 Nixon, Tiesha             01 Denton, MD                26.90   -0.7  1  
     24 Jackson, Shoneka          05 St. Petersburg, FL        26.99    0.7  2  
     25 McFarlane, Janel          03 Silver Spring, MD         27.31    0.7  2  
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME           
    ===== ========================= == ========================= ============   
        1 Perkins, Angel            02 Cerritos, CA              23.65    0.2   
        2 Felix, Allyson            03 North Hills, CA           23.68    0.2   
        3 Broaddus, Juanita         03 Philadelphia, PA          24.27    0.2   
        4 Bailey, Danielle          01 Newark, DE                24.67    0.2   
        5 Towns, Ara                01 Hampton, VA               24.68    0.2   
        6 Cox, Shana                03 Westbury, NY              24.78    0.2   
                                                                                
                          Event 6 Girls 400 Meter Run                           
                                                                                
       ! National: 50.74 Monique Henderson, Morse, San Diego, CA 06/03/00       
       *     Meet: 52.56 Mikele Barber, Montclair, NJ            06/12/98       
       #    FROSH: 52.49 Jerrika Chapple, Lancaster, TX              2000       
       $     SOPH: 51.70 Denean Howard, Kennedy,Granada Hills,CA     1980       
       %   JUNIOR: 50.74 Monique Henderson, Morse, San Diego, CA 06/03/00       
       ^   SENIOR: 50.87 Denean Howard, Kennedy,Granada Hills,CA 06/20/82       
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Chapple, Jerrika          03 Lancaster, TX               53.10    2   
        2 Richards, Sanya           02 Ft. Lauderdale, FL          53.47    2   
        3 Rooks, Cynetheia          03 Garysburg, NC               55.68    1   
        4 Smith, Christina          03 Philadelphia, PA            55.79    2   
        5 Moschella, Christine      01 Hopkinton, MA               56.32    2   
        6 Cornish, Nichola          01 Spartanburg, SC             56.35    2   
        7 Swayzer, Crysta           04 Houston, TX                 56.41    1   
        8 Maclin, Shavonne          02 University Hts, OH          56.96    2   
        9 Baker, Sara               02 Kalamazoo, MI               57.43    2   
       10 Cuevas, Monica            03 Boardman, OH                57.50    1   
       11 Clarida, Vanessa          04 Bloomington, MN             58.14    2   
       12 Pasture, Nija             02 Philadelphia, PA            59.97    2   
       13 Lanewala, Rehana          01 Flemington, NJ            1:00.66    1   
       14 Brown, Cortiena           03 Coral Springs, FL         1:01.99    1   
       15 Noe, Amanda               02 Macon, GA                 1:03.67    1  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Event 8 Girls 800 Meter Run                           
                                                                                
      ! National: 2:00.07 Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash,PA 07/24/82      
      *     Meet: 2:04.55 Tameika Grizzle, Washington, NYC, NY        1996      
      #    FROSH: 2:02.40 Robin Campbell, Eastern, Washington, DC     1974      
      $     SOPH: 2:02.29 Mary Decker, Orange, CA                     1974      
      %   JUNIOR: 2:01.82 Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash,PA     1981      
      ^   SENIOR: 2:00.07 Kim Gallagher, Upper Dublin, Ft.Wash,PA 07/24/82      
                                                                                
                        Sections 1 will be contested 3pm                        
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Rowbury, Shannon          02 San Francisco, CA         2:12.00    3   
        2 Anderson, Adrianne        01 Roseau, MN                2:12.01    3   
        3 Feldkamp, Theresa         01 Lorain, OH                2:12.33    3   
        4 Andersen, Kassi           01 Alpine, UT                2:12.90    3   
        5 Rodgers, Danielle         02 Yeadon, PA                2:13.41    2   
        6 Austin, Andrea            01 Hallandale, FL            2:14.54    3   
        7 Rhinehart, Francine       01 Madison, OH               2:16.65    2   
        8 Egnatuk, Tracy            01 Albion, MI                2:16.82    2   
        9 Wagenseller, Jordan       02 Louisville, KY            2:16.99    2   
       10 Rademacher, Megan         02 Spring, TX                2:17.07    3   
       11 Manthe, Megan             01 Andover, MN               2:17.91    2   
       12 Patten, Ashley            02 Clarkston, MI             2:18.06    3   
       13 Carter, Christine         02 Littleton, MA             2:18.54    1   
       14 Courtney, Michaela        02 Dodgeville, WI            2:18.63    2   
       15 Staton, Shayna            02 Bay Shore, NY             2:19.01    3   
       16 Radermacher, Shannon      02 Spring, TX                2:19.72    2   
       17 Anderson, Nelly           01 Charlotte, VA             2:20.70    1   
       18 Gregory, Anjelica         04 White Plains, NY          2:20.87    1   
       19 Miller, Lauren            02 Apex, NC                  2:21.00    1   
       20 Akajie, Temi              02 Upper Marlboro, MD        2:22.56    1   
       21 Gibbs, Shaquita           03 St. Petersburg, FL        2:27.80    2   
       22 Harper, Gorgeous          01 Philadelphia, PA          2:28.08    1   
       23 Lewis, Lauren             04 Waretown, NJ              2:29.27    2  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Event 10 Girls 1 Mile Run                            
                                                                                
      ! National: 4:35.24 Polly Plummer, University, Irvine, CA  05/16/82       
      *     Meet: 4:45.33 Jennifer Smith, Ferris, Spokane WA         1997       
      #    FROSH: 4:42.0h Mary Decker, Portola Jr, Orange CA         1973       
      $     SOPH: 4:42.5h Deanna Coleman, Issaquah, WA               1978       
      %   JUNIOR: 4:41.8h Vicki Cook, Alemany, Mission Hills, CA     1981       
      ^   SENIOR: 4:35.24 Polly Plummer, University, Irvine, CA  05/16/82       
                                                                                
                      Sections 1 will be contested 4:30pm                       
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Donohue, Erin             01 Haddonfield, NJ           4:42.96 *  3   
        2 Craig, Alicia             01 Gillette, WY              4:47.29    3   
        3 Huddle, Molly             02 Elmira, NY                4:50.98    3   
        4 Novak, Brooke             01 Kaukauna, WI              4:54.61    3   
        5 Olds, Megan               02 Gloversville, NY          4:55.15    3   
        6 Stanley, Laura            02 Fletcher, NC              4:59.23    2   
        7 Hawrylo, Shannon          01 Flemington, NJ            4:59.53    2   
        8 Owen, Meghan              03 Danielson, CT             5:00.35    3   
        9 Cicero, Maria             01 Elmhurst, IL              5:00.42    3   
       10 Carlstrom, Keira          02 Oakton, VA                5:01.56    3   
       11 Dixon, Lynn               03 Manhattan Beach, CA       5:01.87    3   
       12 Moriarty, Erica           02 Pickerington, OH          5:01.90    2   
       13 Kraft, Jessica            01 Gladwin, MI               5:02.41    2   
       14 McLeod, Brianna           03 Jenks, OK                 5:02.99    1   
       15 Iatauro, Heather          04 Grahamsville, NY          5:06.48    1   
       16 McCandless, Maureen       01 Bensalem, PA              5:08.73    2   
       17 Rodgers, Joanna           03 Fairfax, VA               5:09.08    1   
       18 Scott, Maureen            02 Mahomet, IL               5:11.89    2   
       19 Ko, Phebe                 01 Salt Lake City, UT        5:12.08    1   
       20 Kerstetter, Leah          02 Erie, PA                  5:13.11    2   
       21 Nowakowski, Clair         02 Ridgewood, NJ             5:13.32    1   
       22 Saunders, Brittanie       02 Douglas, WY               5:14.06    1   
       23 Medlin, Karen             01 Raleigh, NC               5:14.18    1   
       24 Robinson, Ashley          02 Dix Hills, NY             5:14.49    1   
       25 Zoltani, Tenke            02 Lutherville, MD           5:19.58    1   
       26 Gregory, Anjelica         04 White Plains, NY          5:36.97    1   
       27 Holmes, Ryann             01 Upper Marlboro, MD        5:43.37    1  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Event 12 Girls 2 Mile Run                            
                                                                                
       ! National: 10:03.50 Mary Shea, Cardinal Gibbons, Raleigh NC 1979        
       *     Meet: 10:16.46 Christy Nichols, Anne Arundel, MD       1996        
       #    FROSH: 10:20.69 Vicki Cook, Alemany, CA 3200m           1979        
       $     SOPH: 10:09.0h Patty Matava, Bellevue, WA 3200m        1981        
       %   JUNIOR: 10:03.0h Suzie Tuffey, Bergan Peoria,  IL 3200m  1984        
       ^   SENIOR:  9:48.59 Kim Mortensen, Thousand Oaks, CA 3200m  1996        
                                                                                
         3000m splits: Siraki 9:30.82, Odlaug 9:37.79, Huddle 9:43.85,          
         Tubbs 9:44.88, Cicero 9:49.30, Roetter 9:56.16, Roth 10:04.50          
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME       HT  3000m 
   ===== ========================= == ========================= ========== ==   
       1 Siraki, Anita             01 Glendale, CA              10:12.48 *  2  9:30.82 
       2 Odlaug, Erika             02 Bannockburn, IL           10:17.15 #  2  9:37.79 
       3 Huddle, Molly             02 Elmira, NY                10:25.30    2  9:43.85 
       4 Tubbs, Alison             02 Enumclaw, WA              10:26.57    2  9:44.48 
       5 Cicero, Maria             01 Elmhurst, IL              10:33.37    2  9:49.30 
       6 Roetter, Natasha          02 Lexington, MA             10:39.68    2  9:56.16 
       7 Stanley, Laura            02 Fletcher, NC              10:40.84    1   
       8 Roth, Kristina            02 Celina, OH                10:44.54    2  10:04.50 
       9 McLeod, Brianna           03 Jenks, OK                 10:46.35    1   
      10 Wale, Michelle            01 Pine Bush, NY             10:50.12    2  10:07.39 
      11 Blood, Nicole             06 Saratoga, NY              10:53.05    2  10:14.42 
      12 Lauver, Valerie           02 Allen, TX                 10:54.28    2  10:12.11 
      13 Ewart, Katie              02 Ft. Washington, PA        10:55.06    2  10:11.42 
      14 Ko, Phebe                 01 Salt Lake City, UT        10:58.80    1   
      15 Saterstad, Angela         03 Lykens, PA                11:06.11    2  10:21.18 
      16 Winant, Carmen            01 Philadelphia, PA          11:06.55    1   
      17 Kitson, Rachel            01 Chapel Hill, NC           11:07.06    1   
      18 Stublic, Lisa             02 Waterbury, CT             11:12.13    1   
      19 Homan, Angela             02 Delphos, OH               11:14.05    1   
      20 Boykin, Nicole            01 White Plains, NY          11:15.54    1   
      21 Bennett, Kymnelie         04 Bellevue, NE              11:17.28    1   
      22 Selby, Sarah              03 Shelbyville, IL           11:18.85    2  10:33.02 
      23 Nelkie, Abigail           01 West Branch, MI           11:19.12    2  10:36.48 
      24 Hastings, Amy             02 Leavenworth, KS           11:20.33    1   
      25 ObermanBreindel, Hannah   02 New York, NY              11:21.60    1   
      26 Scott, Maureen            02 Mahomet, IL               11:21.62    1   
      27 Saunders, Shannon         02 Forest, VA                11:21.78    1   
      28 Wheeler, Ginger           01 Winston-Salem, NC         11:25.45    1   
      29 Cummings, Laura           05 Bay Shore, NY             11:57.58    1  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                      Event 14 Girls 100 Meter Int Hurdles                      
                                                                                
       ! National: 12.95 Candy Young, Beaver Falls, PA          06/16/79        
       *     Meet: 13.38 Joanna Hayes, North, Riverside, CA         1995        
       #    FROSH: 13.75 Dominique' Callaway, South, Denver, CO     1993        
       $     SOPH: 13.50 Sonya Hardy, Boulder, CO                   1976        
       %   JUNIOR: 12.95 Candy Young, Beaver Falls, PA          06/16/79        
       ^   SENIOR: 13.20 Nichole Denby, JW North, Riverside, CA 06/03/00        
                                                                                
                             Final Saturday 7:35pm                              
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
      1 Ross, Tiffany             01 Miami, FL                 13.91    0.5  4  
      2 Powell, Ginnie            02 Seattle, WA               13.93    0.2  1  
      3 Stone, Kandace            01 Cleveland, OH             14.04    0.0  2  
      4 Paul, Laura               01 Harriman, NY              14.26    0.3  3  
      5 Bond, Lindsay             01 Southfield, MI            14.10    0.2  1  
      6 Nesfield, Tiffany         04 Springdale, MD            14.39    0.2  1  
      7 McGill, Tamara            01 Franklin Park, NJ         14.40    0.5  4  
      8 Pulliam, Chandra          03 Burlington, NC            14.47    0.3  3  
      9 Foster, Kierra            02 West Palm Beach, FL       14.55    0.2  1  
     10 Decruise, Carylle         02 Miami, FL                 14.67    0.5  4  
     11 Pickett, Shanna           01 Chicago, IL               14.72    0.3  3  
     12 Kitton, Fara              01 Bellmore, NY              14.73    0.3  3  
     13 Wilkins, Austrea          01 West Palm Beach, FL       14.90    0.0  2  
     14 Ukpai, Chiama             01 Ft. Lauderdale, FL        15.03    0.3  3  
     15 Allen, Nikki              02 Florence, SC              15.06    0.5  4  
     16 Colvin, Tiffany           02 Cleveland, OH             15.14    0.0  2  
     17 Dutch, Ashley             01 Clayton, NC               15.16    0.3  3  
     18 Coleclough, Lindsay       03 Sumter, SC                15.33    0.3  3  
     19 Byrd, Jennifer            01 Virginia Beach, VA        15.36    0.2  1  
     20 Whittaker, Symone         01 Ft. Lauderdale, FL        15.39    0.3  3  
     21 Peterson, Cicely          03 Brandenton, FL            15.56    0.5  4  
     22 Showell, Aajah            03 Waldorf, MD               15.67    0.2  1  
     23 Taylor, Kimaiya           01 West Palm Beach, FL       15.69    0.5  4  
     24 Simmonds, Pamela          01 Reston, VA                16.12    0.5  4  
     25 Moore, Dawnita            02 Spartanburg, SC           16.16    0.0  2  
     26 Allen, Salina             01 Parkland, FL              16.37    0.2  1 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME           
    ===== ========================= == ========================= ============   
        1 Paul, Laura               01 Harriman, NY              14.21    0.2   
        2 Ross, Tiffany             01 Miami, FL                 14.22    0.2   
        3 Stone, Kandace            01 Cleveland, OH             14.34    0.2   
        4 Bond, Lindsay             01 Southfield, MI            14.43    0.2   
        5 Nesfield, Tiffany         04 Springdale, MD            14.62    0.2   
        6 McGill, Tamara            01 Franklin Park, NJ         14.65    0.2   
        7 Pulliam, Chandra          03 Burlington, NC            14.66    0.2   
                                                                                
                      Event 16 Girls 400 Meter Int Hurdles                      
                                                                                
       ! National: 55.20 Leslie Maxie, Mills, Millbrae, CA       05/26/84       
       *     Meet: 57.55 Sheena Johnson Gar-Field, Woodbridge VA 06/17/00       
       #    FROSH: 58.82 Tiffany Abney, Merion Mercy, Merion, PA     2000       
       $     SOPH: 57.04 Lashinda Demus, Wilson, Long Beach, CA      1999       
       %   JUNIOR: 55.20 Leslie Maxie, Mills, Millbrae, CA       05/26/84       
       ^   SENIOR: 56.82 Sheena Johnson Gar-Field, Woodbridge VA     2000       
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Watkins, Tawana           02 Paterson, NJ                57.48 *  3   
        2 Ross, Tiffany             01 Miami, FL                   57.91 #  3   
        3 Smith, Shauna             01 Sheridan, WY                59.70    3   
        4 Myricks, Danielle         01 Willingboro, NJ           1:01.78    3   
        5 Smith, Beth               01 Lakeville, MA             1:02.03    2   
        6 Radziminski, Amanda       02 Sewell, NJ                1:02.55    3   
        7 Thomas, Tyeshia           02 Philadelphia, PA          1:02.57    3   
        8 Worth, Jenny              02 Gales Ferry, CT           1:02.75    1   
        9 Kitton, Fara              01 Bellmore, NY              1:03.27    2   
       10 Tucker, Elizabeth         01 Mount Vernon, NY          1:03.97    1   
       11 Moore, Dawnita            02 Spartanburg, SC           1:04.07    2   
       12 Duncan, Jericka           01 Aurora, OH                1:04.82    2   
       13 Pfeiffer, Jaci            02 Hillsborough, NJ          1:05.05    2   
       14 Kloss, Lauren             03 Hillsborough, NJ          1:05.14    1   
       15 Whittaker, Symone         01 Ft. Lauderdale, FL        1:05.28    3   
       16 Onychie, Chuku            01 Upper Marlboro, MD        1:05.40    1   
       17 McFaydon, Kianna          02 Lauderhill, FL            1:05.48    1   
       18 Castro, Kellie            03 Bay Shore, NY             1:05.55    2   
       19 Ramos, Ebony              01 Hackensack, NJ            1:05.82    3   
       20 Simmonds, Pamela          01 Reston, VA                1:06.81    2   
       21 Byrd, Jennifer            01 Virginia Beach, VA        1:06.96    1   
       22 Hovatter, Alesia          01 Mt. Jackson, VA           1:07.97    1   
       23 Coleclough, Lindsay       03 Sumter, SC                1:08.71    2   
       24 Finley, Edra              03 Mobile, AL                1:09.70    2   
       25 Dutch, Ashley             01 Clayton, NC               1:10.11    1  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                    Event 18 Girls 2,000 Meter Steeplechase                     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
         1 Gesel, Liz                02 Manchester, NH            6:52.25  2    
         2 Roth, Kristina            02 Celina, OH                7:04.48  1    
         3 Lake, Alexis              02 Breezeport, NY            7:07.99  2    
         4 Demchko, Erin             03 Nanuet, NY                7:08.29  2    
         5 Gubbins, Megan            01 Southampton, NY           7:29.84  2    
         6 Fil, Cheryl               02 Wappingers Falls, NY      7:33.05  2    
         7 Wardenski, Kathryn        03 Manahawkin, NJ            7:34.34  2    
         8 Balkema, Natalie          03 Newton, MA                7:38.79  1    
         9 Slagel, Amelia            03 Huntersville, NC          7:42.21  1    
        10 Krebs, Kara               01 Williston Park, NY        7:43.39  1    
        11 Willard, Deanna           01 Hillsborough, NJ          7:45.71  1    
        12 Gaines, Jaclyn            03 Pearl River, NY           7:46.13  2    
        13 Desoiza, Pia              02 Pearl River, NY           7:51.51  2    
        14 Kemink, Kaylan            04 Poughkeepsie, NY          7:53.47  1    
        15 Owens, Caroline           03 Birmingham, AL            7:57.96  1    
        15 Scott, Brianne            02 Stony Point, NY           7:57.96  2    
        17 Anthony, Laquisha         01 Philadelphia, PA          8:00.07  1    
        18 Gould, Lauren             02 Merrick, NY               8:05.75  1    
        19 Johnson, Emily            02 Newton, MA                8:10.65  1    
        20 Falcone, Cristina         04 Dix Hills, NY             8:22.93  1    
                                                                                
                          Event 50 Girls 4 Mile Relay                           
                                                                                
                   ! National: 20:30.57 Rockford, MI 06/17/00                   
                   *     Meet: 20:30.57 Rockford, MI 06/17/00                   
                                                                                
                 Section 1 first than sections 2 & 3 to follow.                 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  ROMI      Rockford-MI               20:24.34 *  1            
                2  CRIN      Carmel-IN                 21:03.38    1            
                3  SRNY      Saratoga Springs-NY       21:12.77    1            
                4  SONJ      Southern Reg-NJ           21:12.95    1            
                5  IOIA      Iowa City-IA              21:14.51    1            
                6  SROH      Strongsville-OH           21:15.21    1            
                7  JEVA      Jefferson Forest-VA       21:29.10    2            
                8  VONJ      Voorhees-NJ               21:30.27    1            
                9  SRNY "B"  Saratoga Springs-NY       21:41.66    2            
               10  ROMI "B"  Rockford-MI               21:46.53    1            
               11  MAMO      Marquette-MO              22:04.73    1            
               12  MONC      Mount Tabor-NC            22:10.25    2            
               13  SRNY "C"  Saratoga Springs-NY       22:16.10    3            
               14  DACT      Danbury-CT                22:17.24    2           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                    Event 50 Girls 4 Mile Relay (Continued)                     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
               15  DUMD      Dulaney-MD                22:25.45    2            
               16  NOVA      Norfolk Academy-VA        22:29.21    3            
               17  BEOH      Beaumont-OH               22:31.09    3            
               18  FRKS      Lawrence Free State-KS    22:34.89    3            
               19  NWMA      Newburyport-MA            22:35.03    3            
               20  THVA      Thomas Jefferson-VA       22:38.20    3            
               21  WAMD      Walter Johnson-MD         22:52.49    2            
               22  TOMA      Towns Concord/Carlisle MA 22:55.01    3            
               23  LAOH      Lancaster-OH              23:00.30    2            
               24  BIMA      Bishop Feehan-MA          23:15.63    3            
               25  TUVA      Turner Ashby-VA           23:17.16    2            
               26  STNY      St. Anthony's-NY          23:27.65    3            
                                                                                
                        Event 38 Girls 4x100 Meter Relay                        
                                                                                
           ! National: 44.70 St. Bernard, Playa del Rey, CA 06/07/97            
           *     Meet: 45.89 JW North, Riverside CA         06/17/00            
                                                                                
                    Final will be contested Saturday 6:10pm                     
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 6 Best Times                
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT             
              =====  =================================== ======= ==             
                  1  JWCA      J.W. North-CA             46.00    3             
                  2  MOIL      Morgan Park-IL            46.35    1             
                  3  RETX      Reagan-TX                 46.37    2             
                  4  PANY      Paul Robeson-NY           46.46    2             
                  5  PBLK      Palm Beach Lakes-FL       46.64    1             
                  6  FRTC      Franklin Tc-Nj            46.89    2             
                  7  COOH      Collinwood-OH             46.92    1             
                  8  TRNJ      Trenton Central-NJ        47.62    1             
                  9  WICT      Wilbur Cross-CT           47.85    1             
                 10  HICT      Hillhouse-CT              48.04    3             
                 11  OAVA      Oakton-VA                 48.28    2             
                 12  ELMD      Eleanor Roosevelt-MD      48.39    2             
                 13  CEVA      Centreville-VA            48.42    2             
                 14  BCFL      Boca Ciega-FL             49.18    3             
                 15  CNOH      Colonel White-OH          49.36    3             
                 16  PRIL      Proviso West-IL           49.42    1             
                 17  WONJ      Woodrow Wilson-NJ         49.75    1             
                 18  DUDC      Dunbar-DC                 49.77    2             
                 19  FRNY      Friends Academy-NY        50.54    3             
                 20  NECT      New Canaan-CT             51.33    3             
                 21  OVPA      Overbrook-PA              51.74    1            
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                  Event 38 Girls 4x100 Meter Relay (Continued)                  
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 6 Best Times                
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT             
              =====  =================================== ======= ==             
                 22  TEDC      Techworld-DC              51.87    3             
                 23  HYVA      Hayfield-VA               52.32    2             
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
               PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME                  
               =====  =================================== =======               
                   1  JWCA      J.W. North-CA             45.96                 
                   2  PBLK      Palm Beach Lakes-FL       46.07                 
                   3  MOIL      Morgan Park-IL            46.50                 
                   4  PANY      Paul Robeson-NY           46.52                 
                   5  FRTC      Franklin Tc-Nj            46.93                 
                   6  RETX      Reagan-TX                 46.93                 
                   7  COOH      Collinwood-OH             47.19                 
                   8  WICT      Wilbur Cross-CT           47.86                 
                   9  TRNJ      Trenton Central-NJ        47.94                 
                                                                                
                        Event 48 Girls 4x200 Meter Relay                        
                                                                                
      ! National: 1:34.60 Westbury, Houston, TX                   05/02/98      
      *     Meet: 1:36.90 St. Thomas Aquinas, Fort Lauderdale, FL 06/16/00      
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  JWCA      J.W. North-CA             1:35.89 *  3            
                 2  PANY      Paul Robeson-NY           1:38.39    3            
                 3  FRTC      Franklin Tc-Nj            1:38.42    2            
                 4  RETX      Reagan-TX                 1:38.60    3            
                 5  MOIL      Morgan Park-IL            1:38.82    3            
                 6  WLPA      William Penn-PA           1:39.43    3            
                 7  COOH      Collinwood-OH             1:39.89    3            
                 8  MIFL      Miami Northwestern-FL     1:40.01    3            
                 9  BEVA      Bethel-VA                 1:40.79    2            
                10  TRNJ      Trenton Central-NJ        1:41.50    1            
                11  MUNY      Mount Vernon-NY           1:41.59    1            
                12  WSNJ      Washington Township-NJ    1:42.32    2            
                13  ELMD      Eleanor Roosevelt-MD      1:43.05    2            
                14  LANJ      Lakewood-NJ               1:43.17    3            
                15  HOMA      Hopkinton-MA              1:44.47    1            
                16  ARDC      Archbishop Carroll-DC     1:44.80    1            
                17  PRIL      Proviso West-IL           1:44.94    2            
                18  BCFL      Boca Ciega-FL             1:45.81    2            
                19  WICT      Wilbur Cross-CT           1:45.87    2           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                  Event 48 Girls 4x200 Meter Relay (Continued)                  
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                20  NECT      New Canaan-CT             1:48.81    1            
                21  LINY      Lincoln, Yonkers-NY       1:49.66    1            
                22  RJNC      RJ Reynolds-NC            1:50.49    2            
                23  TEDC      Techworld-DC              1:51.30    1            
                 -  CNOH      Colonel White-OH               DQ    2            
                                                                                
                        Event 42 Girls 4x400 Meter Relay                        
                                                                                
              ! National: 3:35.72 Wilson, Long Beach, CA 06/02/01               
              *     Meet: 3:37.38 Wilson, Long Beach, CA     1997               
                                                                                
         Section 4 will be run at 10:30pm.  Sections 1-3 will be run at         
         8:35pm as scheduled.                                                   
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  JWCA      J.W. North-CA             3:38.86    2            
                 2  WLPA      William Penn-PA           3:39.70    2            
                 3  WINJ      Willingboro-NJ            3:43.93    2            
                 4  TRNJ      Trenton Central-NJ        3:47.45    2            
                 5  MIFL      Miami Northwestern-FL     3:48.36    2            
                 6  LINY      Lincoln, Yonkers-NY       3:55.42    2            
                 7  BEOH      Beaumont-OH               3:56.24    2            
                 8  HOMA      Hopkinton-MA              3:58.75    1            
                 9  LAOH      Lancaster-OH              3:59.35    2            
                10  IPMA      Ipswich-MA                4:00.27    1            
                11  GOMD      Gov. Thomas Johnson-MD    4:00.41    1            
                12  DACT      Danbury-CT                4:01.40    1            
                13  SOVA      South Lakes-VA            4:01.69    1            
                14  HLNY      Holy Trinity-NY           4:03.55    1            
                15  MDOH      Madison-OH                4:08.00    1            
                                                                                
                        Event 40 Girls 4x800 Meter Relay                        
                                                                                
            ! National: 8:52.85 Boys and Girls Brooklyn, NY 04/27/01            
            *     Meet: 8:54.88 Columbia, Maplewood, NJ     06/13/97            
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  BONY      Boys & Girls-NY            8:51.60 !  3            
                2  ROMI      Rockford-MI                8:56.53    3            
                3  KAWI      Kaukauna-WI                9:06.30    3           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                  Event 40 Girls 4x800 Meter Relay (Continued)                  
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                4  BEOH      Beaumont-OH                9:08.78    3            
                5  WEIA      Iowa City West-IA          9:09.09    3            
                6  BOMA      Bromfield-MA               9:10.85    3            
                7  BPNY      Bellport-NY                9:15.50    3            
                8  BRNY      Bronxville-NY              9:15.52    3            
                9  IOIA      Iowa City-IA               9:15.75    3            
               10  VONJ      Voorhees-NJ                9:17.03    3            
               11  ROMN      Roseau-MN                  9:18.31    2            
               12  HUNJ      Hunterdon Reg-NJ           9:22.73    2            
               13  PENY      Pearl River-NY             9:24.10    2            
               14  WONJ      Woodrow Wilson-NJ          9:26.32    2            
               15  MAMO      Marquette-MO               9:26.44    2            
               16  ARPA      Archbishop Prendergast PA  9:26.48    2            
               17  WOCT      Woodstock Academy-CT       9:27.98    2            
               18  NECT      New Canaan-CT              9:33.77    2            
               19  BOOH      Boardman-OH                9:35.63    2            
               20  ARNY      Arlington-NY               9:38.40    2            
               21  MAMA      Masconomet Reg.-MA         9:38.45    1            
               22  TUVA      Turner Ashby-VA            9:38.79    2            
               23  MDOH      Madison-OH                 9:39.49    2            
               24  BANY      Bay Shore-NY               9:42.56    1            
               25  LNVA      Langley-VA                 9:42.88    2            
               26  HEVA      Herndon-VA                 9:46.25    1            
               27  HYVA      Hayfield-VA                9:49.03    2            
               28  SOVA      South Lakes-VA             9:50.44    1            
               29  BRMD      Broadneck-MD               9:50.60    1            
               30  HAMA      Hamilton Wenham Reg-MA     9:52.80    1            
               31  FRKS      Lawrence Free State-KS     9:58.66    1            
               32  URDE      Ursuline-DE               10:13.01    1            
               33  LANJ      Lakewood-NJ               10:23.75    1            
                                                                                
                     Event 44 Girls 1,600 Mtr Sprint Medley                     
                                                                                
           ! National: 3:54.39 William Penn,Philadelphia, PA 06/13/97           
           *     Meet: 3:54.39 William Penn,Philadelphia, PA 06/13/97           
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  WLPA      William Penn-PA           4:00.19    3            
                 2  BANY      Bay Shore-NY              4:03.69    3            
                 3  TRNJ      Trenton Central-NJ        4:03.69    3            
                 4  LAMD      Laurel-MD                 4:04.53    3            
                 5  OAVA      Oakton-VA                 4:06.08    2            
                 6  BEVA      Bethel-VA                 4:07.18    3           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
               Event 44 Girls 1,600 Mtr Sprint Medley (Continued)               
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 7  HICT      Hillhouse-CT              4:07.76    2            
                 8  LANJ      Lakewood-NJ               4:09.65    3            
                 9  HLNJ      Hillsborough-NJ           4:11.44    2            
                10  NECT      New Canaan-CT             4:12.13    2            
                11  WONJ      Woodrow Wilson-NJ         4:12.45    2            
                12  WICT      Wilbur Cross-CT           4:13.06    1            
                13  RJNC      RJ Reynolds-NC            4:13.10    2            
                14  SPSC      Spartanburg-SC            4:13.37    2            
                15  DACT      Danbury-CT                4:13.96    2            
                16  GOMD      Gov. Thomas Johnson-MD    4:15.34    3            
                17  TOMA      Towns Concord/Carlisle MA 4:16.29    2            
                18  BOFL      Boyd Anderson-FL          4:16.54    3            
                19  CONJ      Columbia-NJ               4:20.72    1            
                20  TDVA      James Madison-VA          4:23.18    1            
                21  SUSC      Sumter-SC                 4:24.62    1            
                 -  LRMD      Largo-MD                       DQ    3            
                                                                                
                         Event 46 Girls Distance Medley                         
                                                                                
          ! National: 11:41.25 San Lorenzo Valley, Felton, CA 04/27/00          
          *     Meet: 11:49.44 Rockford, MI                   06/17/00          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  BONY      Boys & Girls-NY           11:43.60 *  2            
                2  ROMI      Rockford-MI               11:45.05 *  2            
                3  ROMI "B"  Rockford-MI               11:51.21    2            
                4  RENJ      Red Bank Reg-NJ           11:55.41    2            
                5  WEIA      Iowa City West-IA         12:01.02    2            
                6  BRNY      Bronxville-NY             12:05.21    2            
                7  BPNY      Bellport-NY               12:09.08    2            
                8  CRIN      Carmel-IN                 12:18.33    2            
                9  WONJ      Woodrow Wilson-NJ         12:19.26    1            
               10  ARPA      Archbishop Prendergast PA 12:28.13    2            
               11  DUMD      Dulaney-MD                12:33.78    1            
               12  BOMA      Bromfield-MA              12:37.38    2            
               13  MLNY      Miller Place-NY           12:43.00    1            
               14  JEVA      Jefferson Forest-VA       12:43.56    1            
               15  CONJ      Columbia-NJ               12:47.38    1            
               16  HECA      Henry M. Gunn-CA          12:51.83    1            
               17  TDVA      James Madison-VA          12:52.49    1            
               18  CHNJ      Cherokee-NJ               12:53.42    1            
               19  WAMD      Walter Johnson-MD         12:55.44    1            
               20  HYVA      Hayfield-VA               13:10.69    1           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                   Event 46 Girls Distance Medley (Continued)                   
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
               21  BEMA      Berkshire School-MA       14:00.87    1            
                                                                                
                            Event 22 Girls High Jump                            
                                                                                
 ! National: 6'04.00" (1.93m) Amy Acuff, Calallen, Corpus Christi, TX 08/28/93  
 *     Meet: 6'02.00" (1.88m) Amy Acuff, Calallen, Corpus Christi, TX     1993  
 #    FROSH: 6'00.00" (1.83m) Amy Acuff, Calallen, Corpus Christi, TX     1990  
 $     SOPH: 6'02.50" (1.89m) Amy Acuff, Calallen, Corpus Christi, TX     1991  
 %   JUNIOR: 6'03.00" (1.91m) Amy Acuff, Calallen, Corpus Christi, TX     1992  
 ^   SENIOR: 6'04.00" (1.93m) Amy Acuff, Calallen, Corpus Christi, TX 08/28/93  
                                                                                
         opening height: 5'4.5", 5'6.5", 5'8.5", 5'10.5", 6'0.5" (+4cm)         
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Howard, Chaunte         02 Riverside, CA       1.84m # 6'00.50      
          2 Gordon, Sheena          02 Erie, PA            1.84m # 6'00.50      
          3 Loomis, Emily           01 Fort Wayne, IN      1.74m   5'08.50      
          4 Jackson, Joann          01 Raleigh, NC         1.74m   5'08.50      
          5 Baker, Sara             02 Kalamazoo, MI       1.74m   5'08.50      
          6 Colvin, Tiffany         02 Cleveland, OH       1.74m   5'08.50      
          7 Meekins, Bonnie         02 Herndon, VA         1.69m   5'06.50      
          8 Bland, Amber            04 Boardman, OH        1.69m   5'06.50      
          9 Shaffer, Ashley         04 Lancaster, OH       1.64m   5'04.50      
         10 McGill, Tamara          01 Franklin Park, NJ   1.64m   5'04.50      
         11 Gudmundson, Erin        02 Kearney, NE         1.64m   5'04.50      
          - Meiser, Kaitlin         01 Hillsborough, NJ       NH                
          - Jones, Meredith         04 Charlotte, NC          NH                
          - Randolph, Jessica       01 Roanoke, VA            NH                
          - Bolte, Kendall          02 Frederick, MD          NH                
          - Meadows, Shannon        01 Hendersonville, NC     NH                
          - Showell, Aajah          03 Waldorf, MD            NH                
          - Edwards, Lauren         01 Port Jefferson, NY     NH               
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Event 24 Girls Pole Vault                            
                                                                                
! National:     4.16m (13'07.75") Shayla Ballentine, Morro Bay, CA       06/02/ 
*     Meet: 13'00.25"     (3.97m) Amy Linnen, Mt. Sinai, NY              06/16/ 
#    FROSH: 12'03.00"     (3.73m) Shepard,Weston,Ma; Lederman,Waltham,Ma     19 
$     SOPH: 13'04.00"     (4.06m) Stacie Manuel Wilmar, MN               05/19/ 
%   JUNIOR: 13'00.00"     (3.96m) Sara Sasaki, NCC, Oregon City, OR          19 
^   SENIOR:     4.16m (13'07.75") Shayla Ballentine, Morro Bay, CA       06/02/ 
                                                                                
         opening height: 11'1.5", 11'7.75", 12'1.5", 12'7.5", 13'1.5",          
         13'5.25", 13'8.25"                                                     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Janson, Lacy            01 Sarasota, FL        4.00m * 13'01.50     
          2 Shepard, Samantha       02 Weston, MA          3.85m # 12'07.50     
          3 Astete, Melissa         01 Arleta, CA          3.85m # 12'07.50     
          4 Lederman, Molly         02 Newton, MA          3.55m   11'07.75     
          5 Green, Jenny            03 Grand Island, NE    3.55m   11'07.75     
          6 Kirichenko, Tatyana     01 Greensboro, NC      3.40m   11'01.75     
          6 Kolar, Jamie            01 Long Beach, CA      3.40m   11'01.75     
          6 Tharpe, Emily           01 Erie, PA            3.40m   11'01.75     
          9 Lehman, Christi         01 Newton, KS          3.40m   11'01.75     
          9 Ullenbruch, Melissa     01 Fort Gratiot, MI    3.40m   11'01.75     
         11 Bourne, Lindsey         01 Joplin, MO          3.40m   11'01.75     
          - LaRoche, Alicia         02 Centreville, VA        NH                
          - Uhrin, Virginia         02 Birmingham, AL         NH                
          - Derrickson, Erica       01 Raleigh, NC            NH                
          - Schwartz, Tabitha       01 Concord, VA            NH                
          - Viau, Rachel            02 Nipomo, CA             NH                
          - Mante, Meredith         02 Warwick, NY            NH                
          - Reed, Teresa            01 Raleigh, NC            NH                
                                                                                
                            Event 26 Girls Long Jump                            
                                                                                
  ! National: 22'03.00" (6.78m) Kathy McMillan, Hoke Cty, Raeford, NC 06/21/76  
  *     Meet: 20'03.75" (6.19m) Kim Jones, Grimsley, Greensboro, NC       1999  
  #    FROSH: 20'07.25" (6.28m) Tomi Rucker, Paul JHS, Washington, DC     1979  
  $     SOPH: 21'01.50" (6.44m) Ychlindria Spears, Luling, TX             2000  
  %   JUNIOR: 21'07.75" (6.60m) Carol Lewis, Willingboro, NJ              1980  
  ^   SENIOR: 22'03.00" (6.78m) Kathy McMillan, Hoke Cty, Raeford, NC 06/21/76  
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                    
   ===== ======================= == =================== =======                 
       1 Hooker, Marshevet       02 San Antonio, TX     5.97m    2.1  19'07.00  
   19.1.5 +0.6 
       2 Sanford, Michelle       03 Irvine, CA          5.95m    2.1  19'06.25 
   17.11.5 +1.0 (2nd best jump also 5.95w) 
       3 Davis, Chinela          01 Haverstraw, NY      5.95m    0.7  19'06.25 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                      Event 26 Girls Long Jump (Continued)                      
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                    
   ===== ======================= == =================== =======                 
       4 Richards, Cassandra     01 Pittsburgh, PA      5.84m    2.3  19'02.00  
   18-10.5 + 1.6 
       5 Williams, Shauna-lee    02 Mount Vernon, NY    5.79m    1.2  19'00.00  
       6 Richards, Sanya         02 Ft. Lauderdale, FL  5.75m    2.1  18'10.50  
   17-9.75 +1.1  
       7 Young, Janae            01 Lacey, WA           5.62m    2.2  18'05.25  
   17-7.5 +1.9 
       8 Williams, April         02 Rahway, NJ          5.56m    3.2  18'03.00  
       9 Foster, Kierra          02 West Palm Beach, FL 5.84m    2.0  19'02.00 
      10 Byrd, Jennifer          01 Virginia Beach, VA  5.32m    1.5  17'05.50  
      11 McCullough, Ashley      04 Dayton, OH          5.30m    3.6  17'04.75  
      12 Marsh, Whitney          03 Birmingham, AL      5.23m    1.8  17'02.00  
      13 Whitmire, Kemisha       02 Spartanburg, SC     5.22m    0.4  17'01.50  
      14 Todd, Kellie            01 Raleigh, NC         5.20m    1.3  17'00.75  
      15 Finley, Edra            03 Mobile, AL          5.14m    1.5  16'10.50  
      16 DeBenedetto, Collette   04 Mountain Lakes, NJ  5.12m    0.0  16'09.75  
      17 Steele, Sherina         03 Salisbury, NC       5.08m    0.9  16'08.00  
      18 Allen, Nikki            02 Florence, SC        5.05m    1.2  16'07.00  
      19 Dawkins, Sheena         02 Jamestown, NC       5.03m    2.4  16'06.00  
      20 Blanks, Cristina        01 Erie, PA            5.02m    2.9  16'05.75  
      21 McPhatter, Shenita      01 Great Neck, NY      4.95m    1.3  16'03.00  
      22 Golden, Allicia         02 Sumter, SC          4.67m    1.4  15'04.00  
       - Gordon, Sheena          02 Erie, PA             DNC          
                                                                                
                           Event 28 Girls Triple Jump                           
                                                                                
! National: 44'02.25" (13.47m) Ychlindria Spears, Luling, TX           05/11/01 
*     Meet: 41'10.75" (12.77m) Jodi Schlesinger,Clarkstown S,W NyackNY     1999 
#    FROSH: 41'08.50" (12.71m) Ychlindira Spears, Luling, TX               1999 
$     SOPH: 42'06.75" (12.97m) Juliana Yendork, Walnut, CA                 1989 
%   JUNIOR: 44'02.25" (13.47m) Ychlindria Spears, Luling, TX           05/11/01 
^   SENIOR: 44'00.50" (13.42m) Julianna Yendork, Walnut, CA            05/31/91 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                     
  ===== ======================= == =================== ========                 
      1 Gordon, Sheena          02 Erie, PA            12.34m    0.8  40'06.00  
      2 Sanford, Michelle       03 Irvine, CA          12.18m    0.5  39'11.50  
  also 39-8.5 + 0.5 
      3 Young, Janae            01 Lacey, WA           11.75m    0.5  38'06.75  
      4 Whitmire, Kemisha       02 Spartanburg, SC     11.72m    1.6  38'05.50  
      5 Williams, Shauna-lee    02 Mount Vernon, NY    11.42m    0.7  37'05.75  
      6 Foster, Kierra          02 West Palm Beach, FL 11.42m    0.0  37'05.75  
      7 McPhatter, Shenita      01 Great Neck, NY      11.41m    2.1  37'05.25  
      8 Robinson, Brittany      02 Vienna, VA          11.35m    0.5  37'03.00  
      9 DeBenedetto, Collette   04 Mountain Lakes, NJ  11.32m    2.2  37'01.75  
     10 Fayanjuola, Tolu        01 Providence, RI      11.24m    3.6  36'10.50  
     11 Kirichenko, Tatyana     01 Greensboro, NC      11.20m    0.0  36'09.00  
     12 Riel, Tiana             04 Hopkinton, MA       11.19m    2.0  36'08.50  
     13 Moore, LaDonna             Austin, TX          11.15m    0.0  36'07.00 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                     Event 28 Girls Triple Jump (Continued)                     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                     
  ===== ======================= == =================== ========                 
     14 Young, Monique          02 Moreno Valley, CA   11.06m    0.8  36'03.50  
     15 Ferguson, Tishiki       04 Stafford, VA        11.05m    0.0  36'03.00  
     16 Blanks, Cristina        01 Erie, PA            11.01m    2.7  36'01.50  
     17 Byrd, Jennifer          01 Virginia Beach, VA  10.96m    2.8  35'11.50  
     18 Franisco, Franika       01 Hampton, VA         10.89m    1.8  35'08.75  
     19 Allen, Salina           01 Parkland, FL        10.89m    1.8  35'08.75  
     20 Betts, Nailah           01 Waldorf, MD         10.82m    1.6  35'06.00  
     21 Jones, Lamayia          03 West Palm Beach, FL 10.71m    0.0  35'01.75  
     22 Ramos, Ebony            01 Hackensack, NJ      10.68m    3.1  35'00.50  
                                                                                
                            Event 30 Girls Shot Put                             
                                                                                
   ! National: 53'07.75" (16.35m) Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA 05/21/83    
   *     Meet: 51'11.25" (15.83m) Laura Gerraughty, Nashua, NH      06/16/00    
   #    FROSH: 48'05.25" (14.76m) Michelle Carter, Red Oak, TX          2000    
   $     SOPH: 52'02.25" (15.91m) Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA     1981    
   %   JUNIOR: 52'02.25" (15.91m) Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA     1982    
   ^   SENIOR: 53'07.75" (16.35m) Natalie Kaaiawahia, Fullerton, CA 05/21/83    
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Podominick, Elizabeth   03 Lakeville, MN       14.94m # 49'00.25     
   46-8 47-10 46-0.5 48-4.75 48-4.5 49-0.25 
         2 Hudgins, Jacqueline     01 Hightstown, NJ      14.64m   48'00.50     
         3 Neuberger, Lindsay      02 Virginia Beach, VA  13.91m   45'07.75     
         4 Kendrick, Nicole        01 Lancaster, OH       13.73m   45'00.50     
         5 Pryor, Brittany         04 Sanborn, NY         12.72m   41'08.75     
         6 Brooks, Ariel           02 Miami, FL           12.51m   41'00.50     
         7 Arundel, Lindsey        02 North Olmsted, OH   12.33m   40'05.50     
         8 Leesman, Jennifer       01 Cincinnati, OH      12.30m   40'04.25     
         9 Braden, Kelly           01 Norwalk, OH         12.18m   39'11.50     
        10 Pachuta, Kate           01 Middletown, NJ      11.98m   39'03.75     
        11 Walters, Alesia         02 Garner, NC          11.59m   38'00.25     
        12 Bradshaw, Allison       02 Southbury, CT       11.43m   37'06.00     
        13 Crocker, Ashley            Alexandria, VA      10.93m   35'10.50     
        14 Liander, Marina         02 Staten Island, NY   10.89m   35'08.75     
        15 Blackwood, Brandy          Miami, FL           10.61m   34'09.75    
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Event 32 Girls Discus Throw                           
                                                                                
  ! National: 188'04.00" (57.40m) Suzy Powell, Modesto, CA            05/20/94  
  *     Meet: 175'09.00" (53.57m) Krista Keir, South, Westerville, OH     1997  
  #    FROSH: 168'01.00" (51.23m) Briona Reynolds, Red Rivers, ND         1998  
  $     SOPH: 176'04.00" (53.75m) Heather Colyer, East Juniata, PA        1996  
  %   JUNIOR: 181'11.00" (55.45m) Krista Keir, South, Westerville, OH     1997  
  ^   SENIOR: 188'04.00" (57.40m) Suzy Powell, Modesto, CA            05/20/94  
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Ukabam, Amarachi        02 Black Jack, MO      49.42m   162'02.00    
   151-6 147-11 134-6  F     162-2 F 
         2 Pequignot, Michelle     01 Arroyo Grande, CA   46.84m   153'08.00    
   137-3 135-1  142-1 153-8 143-8  146-0 
         3 Podominick, Elizabeth   03 Lakeville, MN       45.96m   150'09.00    
         4 Hernandez, Johvonne     01 Port Isabel, TX     43.98m   144'03.00    
         5 Grant, Billie-Jo        03 Oceano, CA          43.22m   141'09.00    
         6 Ruston, Abby            02 San Antonio, TX     42.68m   140'00.00    
         7 Neuberger, Lindsay      02 Virginia Beach, VA  41.70m   136'10.00    
         8 Kendrick, Nicole        01 Lancaster, OH       40.84m   134'00.00    
         9 Groover, Keri-Faith     01 Riviera Beach, FL   40.82m   133'11.00    
        10 Waykowski, Karen        02 Old Saybrook, CT    39.56m   129'09.00    
        11 Muth, Kristine          02 Pleasant Hill, CA   38.42m   126'00.00    
        12 Blackwood, Brandy          Miami, FL           38.14m   125'01.00    
        13 Pachuta, Kate           01 Middletown, NJ      37.86m   124'02.00    
        14 Brooks, Ariel           02 Miami, FL           37.32m   122'05.00    
        15 Mighty, Monique         02 Hackensack, NJ      37.16m   121'11.00    
        16 Gullatte, Ronda         02 Marietta, GA        37.08m   121'08.00    
        17 Karow, Brienne          03 Napanoch, NY        36.84m   120'10.00    
        18 Miller, Christina       01 Sterling, VA        36.24m   118'11.00    
        19 Seeba, Carli            02 Bellevue, NE        36.16m   118'08.00    
        20 Braden, Kelly           01 Norwalk, OH         35.80m   117'05.00    
        21 Nahm, Bethany           02 Madison, OH         35.74m   117'03.00    
        22 Swann, Candace          01 Waldorf, MD         35.74m   117'03.00    
        23 Robistow, Stephanie     01 Foxboro, MA         35.62m   116'10.00    
        24 Porter, Latoya          01 Midlothian, VA      33.76m   110'09.00    
        25 Mallory, Beth           02 Ashland, OH         33.22m   109'00.00    
        26 Liander, Marina         02 Staten Island, NY   33.06m   108'05.00    
        27 Check, Sarah            02 Laurel, MD          30.02m   98'06.00     
         - Washington, Qualenda    01 Sumter, SC            FOUL                
         - Phillips, Alex          03 New Canaan, CT        FOUL               
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Event 36 Girls Hammer Throw                           
                                                                                
    ! National: 201'07.00" (61.44m) Maureen Griffin, Pocatello, UT 05/30/98     
    *     Meet: 187'10.00" (57.25m) Maureen Griffin, Pocatello, ID     1997     
    #    FROSH: 141'03.00" (43.05m) Kate Johnston, Warwick, RI         1998     
    $     SOPH: 176'00.00" (53.64m) Kate Johnston, Warwick, RI         1999     
    %   JUNIOR: 187'10.00" (57.25m) Griffin                            1997     
    ^   SENIOR: 201'07.00" (61.44m) Griffin                            1998     
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Johnston, Kate          01 Warwick, RI         54.36m $ 178'04.00    
         2 Bizon, Christina        01 Warwick, RI         48.92m # 160'06.00    
         3 Wynn, Jenn              02 Douglasville, GA    46.58m # 152'10.00    
         4 Thayer, Sarah           02 Wakefield, RI       45.46m # 149'02.00    
         5 Reynolds, Kelly         03 Warwick, RI         44.78m # 146'11.00    
         6 Dufresne, Danielle      03 Warwick, RI         41.78m   137'01.00    
         7 Callan, Kristen         03 Monroe, NY          41.76m   137'00.00    
         8 Cambareri, Ashleigh     01 Otisville, NY       38.22m   125'05.00    
         9 Waykowski, Karen        02 Old Saybrook, CT    37.16m   121'11.00    
        10 Liander, Marina         02 Staten Island, NY   34.40m   112'10.00    
        11 Berudezz, Natasha       01 Poughkeepsie, NY    31.02m   101'09.00    
                                                                                
                          Event 34 Girls Javelin Throw                          
                                                                                
 ! National: 198'08.00" (60.55m) Barabara Friedrich, Manasquan, NJ    06/07/67  
 *     Meet: 168'04.00" (51.31m) Emily Carlsten, Warwick, RI              1996  
 #    FROSH: 162'06.00" (49.53m) Kate Schmidt, Wilson, Long Beach, CA     1968  
 $     SOPH: 177'04.00" (54.05m) Kate Schmidt, Wilson, Long Beach, CA     1969  
 %   JUNIOR: 191'06.00" (58.37m) Kate Schmidt, Wilson, Long Beach, CA     1970  
 ^   SENIOR: 198'08.00" (60.55m) Barabara Friedrich, Manasquan, NJ    06/07/67  
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Keats, Ashleigh         03 Salina, KS          43.26m   141'11.00    
         2 Donohue, Erin           01 Haddonfield, NJ     41.96m   137'08.00    
         3 Waykowski, Karen        02 Old Saybrook, CT    41.38m   135'09.00    
         4 Bobiak, Annie           81 Media, PA           41.28m   135'05.00    
         5 Salisbury, Chelsea      02 Estell Manor, NJ    39.78m   130'06.00    
         6 Greeley, Meghan         01 Foxboro, MA         37.64m   123'06.00    
         7 George, Lindsay         03 Foxborough, MA      36.32m   119'02.00    
         8 Walsh, Meghan           02 Havre De Grace, MD  35.04m   114'11.00    
         9 Young, Megan            01 Brockton, MA        32.78m   107'06.00    
        10 Shea, Meghan            02 Manchester, NH      31.82m   104'05.00    
        11 Lee, Jennifer           01 Bellmore, NY        30.50m   100'01.00    
        12 Ondash, Jenna           03 New Canaan, CT      29.20m   95'09.00                     
 
COMPLETE RESULTS - FINALS                            
                                                                                
                        Event 20 Girls 1 Mile Race Walk                         
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         
      ===== ========================= == ========================= =======      
          1 Favolise, Anne            01 Columbia, ME              7:43.98      
          2 Vavas, Alessandra         01 Port Jefferson Sta, NY    7:47.89      
          3 Bergeron, Amanda          01 Poland, ME                7:55.06      
          4 Easter, Hillary           02 Jay, ME                   8:06.71      
          5 Sheets, Clara             02 Poughkeepsie, NY          8:20.10      
          6 Milone, Kathleen          01 Massapequa, NY            8:21.63      
          7 Beckett, Lynda            02 Scarborough, ME           8:35.86      
          8 Brooks, Jasmine           03 Peru, ME                  8:50.35      
          9 O'Brien, Maddy            04 Winthrop, ME              8:59.51      
          - Delaney, Mallory          03 Farmingville, NY              DNF      
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Event 1 Boys 100 Meter Dash                           
                                                                                
       ! National: 10.13 Derrick Florence, Ball, TX              06/28/86       
       *     Meet: 10.14 Dwight Thomas, Northwestern, Hyatts-MD  06/17/00       
       #    FROSH: 10.35 Jamar Ervin, Camden, NJ +2.0             06/2000       
       $     SOPH: 10.29 Nicholas Johnson O.D. Wyatt Ft Worth TX     2000       
       %   JUNIOR: 10.26 Deworski Odom, Phila PA-McTear 75 10.0h     1994       
       ^   SENIOR: 10.13 Derrick Florence, Ball, TX              06/28/86       
                                                                                
                         Final to be held Friday 7:40pm                         
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
      1 Gay, Tyson                01 Lexington, KY             10.52   -0.1  4  
      2 Christian, Brandon        02 Austin, TX                10.52   -0.1  1  
      3 Currie, Airese            01 Columbia, SC              10.65    0.2  2  
      4 Gailes, Tyree             01 Abilene, TX               10.74    0.1  3  
      5 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                10.59   -0.1  4  
      6 Hill, Tye                 01 St. George, SC            10.68   -0.1  4  
      7 McFadden, Glenn           01 New Haven, CT             10.71    0.2  2  
      8 Kittleson, Ben            01 Lagrange, KY              10.81    0.1  3  
      8 Bain, Travarious             Miami, FL                 10.81    0.2  2  
     10 Barrino, Duan             01 Charlotte, NC             10.82   -0.1  4  
     11 Jones, Christopher        01 Nashville, TN             10.84   -0.1  1  
     12 Felix, Wes                01 Santa Clara, CA           10.86   -0.1  1  
     13 Griffin, Trey             01 Lockhart, TX              10.88    0.1  3  
     14 Marion, Kevin                St. Petersburg, FL        11.00   -0.1  4  
     15 Jones, Kevin              01 Chester, PA               11.03   -0.1  4  
     16 Lytle, Nicholas           04 Spartanburg, SC           11.04    0.2  2  
     17 Hamler, Daymond           02 Pontiac, MI               11.07    0.1  3  
     18 Summers, Andre            01 Washington, DC            11.11   -0.1  1  
     19 Hope, Brian               02 Raleigh, NC               11.13    0.1  3  
     20 Mott, Martell             03 St. Petersburg, FL        11.14    0.2  2  
     21 Wiggins, Kenneth          03 St. Petersburg, FL        11.19    0.1  3  
     22 Stewart, Jody             01 Columbus, OH              11.22   -0.1  4  
     23 Davis, Chris              03 St. Petersburg, FL        11.33    0.2  2  
     24 Oliver, Travis            02 Belton, SC                11.43    0.2  2  
     25 Clarke, James             03 Westbury, NY              11.56    0.1  3  
     26 Ethridge, Rashad          05 St. Petersburg, FL        11.73   -0.1  1  
     27 Hunter, Patrick           01 Racine, WI                14.32   -0.1  1 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME           
    ===== ========================= == ========================= ============   
        1 Christian, Brandon        02 Austin, TX                10.40    0.1   
        2 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                10.49    0.1   
        3 Currie, Airese            01 Columbia, SC              10.51    0.1   
        4 Hill, Tye                 01 St. George, SC            10.51    0.1   
        5 Gay, Tyson                01 Lexington, KY             10.52    0.1   
        6 McFadden, Glenn           01 New Haven, CT             10.62    0.1   
        7 Gailes, Tyree             01 Abilene, TX               10.67    0.1   
        8 Bain, Travarious             Miami, FL                 10.68    0.1   
        9 Kittleson, Ben            01 Lagrange, KY              10.78    0.1   
                                                                                
                          Event 3 Boys 200 Meter Dash                           
                                                                                
       ! National: 20.13 Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX       05/11/85       
       *     Meet: 20.83 Pat Johnson, Redland, CA                    1994       
       #    FROSH: 21.15 Warren Rogers Serra CA-Marshall TX 20.8     1997       
       $     SOPH: 20.78 Brendan Christian, Reagan, Austin, TX       2000       
       %   JUNIOR: 20.28 Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX           1984       
       ^   SENIOR: 20.13 Roy Martin, Roosevelt, Dallas, TX       05/11/85       
                                                                                
                        Final to be held Saturday 7:50pm                        
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 06/16/01                 
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
      1 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                21.15 #  NWI  4  
      2 Christian, Brandon        02 Austin, TX                21.16   -0.1  1  
      3 Amoo, Seth                01 Palmdale, CA              21.53   -0.6  2  
      4 McFadden, Glenn           01 New Haven, CT             21.58   -0.1  3  
      5 Gay, Tyson                01 Lexington, KY             21.54   -0.6  2  
      6 Kittleson, Ben            01 Lagrange, KY              21.57    NWI  4  
      7 Bain, Travarious             Miami, FL                 21.78   -0.1  3  
      8 Loyd, Mike                02 Winston-Salem, NC         21.92    NWI  4  
      9 Davis, Calvin             01 Iowa City, IA             21.94   -0.1  1  
     10 Marion, Kevin                St. Petersburg, FL        22.00   -0.1  3  
     11 Felix, Wes                01 Santa Clara, CA           22.04   -0.1  1  
     12 Lewis, Thomas             01 Fayetteville, NC          22.06   -0.6  2  
     13 Day, Terrance             01 Philadelphia, PA          22.11   -0.1  3  
     14 Scott, Darrin             01 Willingboro, NJ           22.20    NWI  4  
     15 Hill, Tye                 01 St. George, SC            22.21   -0.1  1  
     16 Fortenberry, Jonathan     01 Marietta, GA              22.43   -0.6  2  
     17 Summers, Andre            01 Washington, DC            22.61   -0.1  3  
     18 Adighibe, Anthony         01 Maplewood, NJ             22.70   -0.1  1  
     19 Hope, Brian               02 Raleigh, NC               22.71   -0.6  2  
     20 Mitchell, Royal           03 Spartanburg, SC           22.75   -0.6  2  
     21 Stewart, Jody             01 Columbus, OH              22.94   -0.1  1  
     22 Tucker, Johnny            02 Spartanburg, SC           22.97    NWI  4 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                    Event 3 Boys 200 Meter Dash (Continued)                     
                                                                                
                   Preliminaries - Results  - Saturday 06/16/01                 
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 5 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
     23 March, Chris                 Salem, OR                 23.05    NWI  4  
     24 Davis, Chris              03 St. Petersburg, FL        23.28   -0.6  2  
     25 Ethridge, Rashad          05 St. Petersburg, FL        23.70   -0.1  3  
     26 Duckett, Brandon          03 Baltimore, MD             23.74    NWI  4  
     27 Wiggins, Kenneth          03 St. Petersburg, FL        23.93   -0.1  1  
      - Mott, Martell             03 St. Petersburg, FL          DNF    NWI  4  
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME           
    ===== ========================= == ========================= ============   
        1 Johnson, Daniel           01 Rahway, NJ                21.25   -0.2   
        2 Loyd, Mike                02 Winston-Salem, NC         22.07   -0.2   
        3 Davis, Calvin             01 Iowa City, IA             22.47   -0.2   
                                                                                
                           Event 5 Boys 400 Meter Run                           
                                                                                
        ! National: 44.69 Darrell Robinson, Wilson, Tacoma, WA 07/24/82         
        *     Meet: 45.74 Brandon Couts, Greenville, TX        06/14/97         
        #    FROSH: 46.55 William Reed, Central, Phila PA          1985         
        $     SOPH: 45.14 Obea Moore, Muir, Pasadena CA            1995         
        %   JUNIOR: 45.17 Reed                                     1987         
        ^   SENIOR: 44.69 Darrell Robinson, Wilson, Tacoma, WA 07/24/82         
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
         1 Williamson, Darold        01 San Antonio, TX           46.88    2    
         2 Williams, Raymond         02 Scotch Plains, NJ         47.15    2    
         3 Frelow, Rob               01 White Plains, NY          47.21    2    
         4 Richmond, Domonick        01 Hampton, VA               47.71    2    
         5 Seely, Eric               02 Melville, NY              48.20    1    
         6 Fortenberry, Jonathan     01 Marietta, GA              48.22    1    
         7 Morris, John              01 Camden, NJ                48.49    2    
         8 Bonner, Christopher       02 Stoughton, MA             48.57    2    
         9 Richards, Ron                Alexandria, VA            48.66    1    
        10 Hinnant, Keith            04 Bay Shore, NY             48.95    1    
        11 Lolagne, Chris            01 Suffern, NY               48.98    2    
        12 Scherer, Matt             02 Sumner, IL                49.06    2    
        13 Satchell, Marcus.         02 Hampton, VA               49.24    2    
        14 Stuart, Rodney            01 Freeport, MA              50.19    1    
        15 Harper, Charles           01 Millville, NJ             50.24    1    
        16 Schmidt, Michael          04 Claymont, DE              51.54    1    
        17 Walker, Keldon            01 Bay Shore, NY             53.11    1   
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Event 7 Boys 800 Meter Run                           
                                                                                
      ! National: 1:46.45 Mike Granville, Bell Gardens, CA        05/31/96      
      *     Meet: 1:48.51 Moses Washington, Carol City, Miami, FL     1997      
      #    FROSH: 1:51.03 Granville                                   1993      
      $     SOPH: 1:48.98 Granville                                   1994      
      %   JUNIOR: 1:47.96 Granville                                   1995      
      ^   SENIOR: 1:46.45 Mike Granville, Bell Gardens, CA        05/31/96      
                                                                                
               Sections 1,2,3 will be contested 3:15pm, Saturday                
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Sylvester, Marc           01 Cleveland, OH             1:48.76 $  5   
        2 Riter, Trent              01 Shoreview, MN             1:49.30 #  5   
        3 Hatch, James              01 Boulder, CO               1:49.60 #  5   
        4 Taylor, Michael           01 Portage, IN               1:50.63 #  5   
        5 Ahmed, Said               01 Boston, MA                1:50.65 #  5   
        6 Asafo-Agyei, Raphael      02 Chino, CA                 1:50.70 #  5   
        7 Soule, Daniel             01 Pensacola, FL             1:51.45    5   
        8 Cross, Paul               03 Pembroke Pines, FL        1:52.23    5   
        9 Glackin, Nathanael        01 Middletown, NJ            1:52.99    4   
       10 Gaeta, Phil               02 Herndon, VA               1:53.59    3   
       11 Iannamorelli, Derrick     01 Canton, OH                1:53.83    2   
       12 Lewis, Marvin             01 Willingboro, NJ           1:53.91    3   
       13 Schmidt, Bradley          01 Mine Hill, NJ             1:54.27    3   
       14 Joh, Papis                01 Cleveland, OH             1:54.73    3   
       15 Rauguth, Brandon          01 North Canton, OH          1:55.11    4   
       16 Ventura, Jorge            02 Howell, NJ                1:55.31    2   
       17 Ramos, Tiemarcie          02 New Haven, CT             1:55.65    2   
       18 Holden, James             01 Bridgeton, NJ             1:55.76    4   
       19 Harrison, Mark            01 Philadelphia, PA          1:55.84    4   
       20 Jones, Logan              02 Dorchester, MA            1:55.93    4   
       21 Snyder, Leon              01 Upper Marlboro, MD        1:56.07    1   
       22 McBridge, Zach            02 Medford, NJ               1:56.28    1   
       23 Arnold, John              02 Katy, TX                  1:56.34    3   
       24 Redden, Michael           01 Fork Union, VA            1:56.48    4   
       25 Johnson, Jonathan         01 Abilene, TX               1:56.83    5   
       26 Felton, Cam               01 Douglas, WY               1:56.89    2   
       27 Carlson, Stephen          02 Louisa, VA                1:57.45    1   
       28 Foley, John               02 Fredrick, MD              1:57.53    3   
       29 Albertson, Ryan           01 Pensacola, FL             1:57.87    4   
       30 Mims, Jeremy              01 Iowa City, IA             1:57.92    2   
       31 Pagano, Mike              01 Wellingford, PA           1:58.42    3   
       32 Mc Gugan, Adam            01 Greensboro, NC            1:59.47    1   
       33 Jackson, Bruce            01 Seattle, WA               2:00.30    2   
       34 Rocha, Phil               01 Bellevue, NE              2:00.35    1   
       35 Reshamwala, Sajid         01 Cary, NC                  2:05.43    1   
       36 Wilborn, Jeryl            01 Milton, PA                2:07.91    4  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                            Event 9 Boys 1 Mile Run                             
                                                                                
        ! National: 3:53.43 Alan Webb, South Lakes, Reston, VA  05/27/01        
        *     Meet: 4:02.01 Sharif Karie, West Springfield, VA      1997        
        #    FROSH: 4:15.5h Doug Smith, West JHS, Sioux City IA     1965        
        $     SOPH: 4:06.94 Alan Webb, South Lakes, Reston, VA      1999        
        %   JUNIOR: 3:59.0h Jim Ryun, East, Wichita, KS             1964        
        ^   SENIOR: 3:53.43 Alan Webb, South Lakes, Reston, VA  05/27/01        
                                                                                
                    Sections 1 & 2 will be contested 4:45pm                     
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Schneider, Nick           01 Victoria, MN              4:09.42 #  4   
        2 Stroup, Shane             02 Highland, MD              4:10.61 #  4   
        3 Rhodenbaugh, Jesse        01 Oxford, OH                4:10.71 #  4   
        4 Jensen, Ty                01 Marlboro, NJ              4:12.53 #  4   
        5 Curtis, Bobby             03 Louisville, KY            4:12.60 #  4   
        6 Smitson, Robert           01 Carmel, IN                4:12.92 #  3   
        7 Gregory, Ben              01 Racine, WI                4:13.06 #  3   
        8 Fennell, Brendan          03 Pearl River, NY           4:13.60 #  3   
        9 Steier, Rolf              02 Temple Terrace, FL        4:14.34 #  4   
       10 Vidal, David              01 Kalispell, MT             4:15.69    4   
       11 Snead, L.A.               01 Fairfax, VA               4:16.51    3   
       12 Cronin, Ian               01 Lincolnshire, IL          4:17.14    4   
       13 McGovern, Brian           01 Newtown, CT               4:17.62    3   
       14 Richardson, John          03 Tuckahoe, NJ              4:18.63    3   
       15 Solinsky, Chris           03 Stevens Point, WI         4:18.81    2   
       16 Marlowe, Kurtis           01 Richland, MI              4:19.05    2   
       17 Wiechnicki, Drew          02 Sandisfield, MA           4:19.51    2   
       18 Hyde, Bruce               01 Waterbury, VT             4:20.81    1   
       19 Glaz, Dan                 01 Palos Hills, IL           4:20.83    2   
       20 Carr, Allen               01 Yorktown, VA              4:20.96    1   
       21 Smith, Brian              01 Rockford, MI              4:21.19    3   
       22 Perkins, Adam             03 Liberty, MO               4:21.48    4   
       23 Clayton, Alex             03 Virginia Beach, VA        4:21.70    1   
       24 Stern, Ben                02 Potomac, MD               4:22.26    1   
       25 Cable, Trevor             01 Frewsburg, NY             4:22.39    3   
       26 Leach, Tarn               01 East Jordan, MI           4:22.92    2   
       27 Mackenzie, Sam               Groton, NY                4:22.94    2   
       28 Jeffrey, Gosselin         02 Cornelius, NC             4:23.11    1   
       29 Wolak, Matthew            02 Richmond, VA              4:24.48    1   
       30 Garcia, Arturo            01 Chino, CA                 4:25.23    2   
       31 Rappole, Jesse            01 Bemus Point, NY           4:28.77    1   
       32 Shepherd, Steven          03 Pleasantview, UT          4:34.21    2   
       33 Shive, Steve              01 East Hartford, CT         4:36.27    1   
       34 Howard, Willie            01 Fort Lauderdale, FL       4:39.43    1  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                            Event 11 Boys 2 Mile Run                            
                                                                                
          ! National: 8:36.3h Jeff Nelson, Burbank CA         05/06/79          
          *     Meet: 8:48.06 Dathan Ritzenhein, Rockford, MI 06/16/00          
          #    FROSH: 9:04.4h Eric Hulst, Laguna Beach, CA        1973          
          $     SOPH: 8:50.6h Hulst                               1974          
          %   JUNIOR: 8:41.10 Dathan Ritzenhein, Rockford, MI     2000          
          ^   SENIOR: 8:36.3h Jeff Nelson, Burbank CA         05/06/79          
                                                                                
         3000m splits: Section 1 - Elder 8:38.08, Esche 8:39.4, Moulton         
         8:40.27; Section 2 - Ritzenhein 8:08.78 (#3 US all-time)               
         Grumstrup 8:25.33, Smitson 8:26.72, Moore 8:27.05, Kiter               
         8:30.62, Goodwin 8:30.83, Maline 8:34.98, Millioen 8:36.63             
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT  3000 
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Ritzenhein, Dathan        01 Rockford, MI              8:44.43 *  2  8:08.78 
        2 Smitson, Robert           01 Carmel, IN                8:58.95 #  2  8:26.72 
        3 Grumstrup, Erik           01 Black Hawk, SD            8:59.57 #  2  8:25.33 
        4 Moore, Tim                02 Novi, MI                  9:03.84 #  2  8:27.05 
        5 Kiter, Michael            01 Spokane, WA               9:04.00 #  2  8:30.62 
        6 Goodwin, Chandler         01 Pleasant Grove, UT        9:09.97    2  8:30.83 
        7 Maline, Matt              01 Herndon, VA               9:11.34    2  8:34.98 
        8 Millioen, Charles         01 Blue Point, NY            9:12.34    2  8:36.63 
        9 Elder, Chris              01 Cary, NC                  9:13.51    1  8:38.08 
       10 Esche, Matt               01 Waukesha, WI              9:14.28    1  8:39.04 
       11 Moulton, Patrick          01 Pelham, NH                9:16.25    1  8:40.27 
       12 McAndrews, Seton          01 Queensbury, NY            9:18.17    2  8:39.08 
       13 Jones, Chris              01 Coralville, IA            9:19.81    1  8:44.32 
       14 Dalpiaz, Brian            03 Sayville, NY              9:20.17    1  8:41.27 
       15 Ruiz, Bryce               02 Williamburg, VA           9:21.29    1  8:42.67 
       16 Solinsky, Chris           03 Stevens Point, WI         9:22.62    2  8:46.20 
       17 Marlowe, Kurtis           01 Richland, MI              9:23.79    1  8:45.81 
       18 Keally, Matt              02 Virginia Beach, VA        9:25.45    1  8:48.37 
       19 Glaz, Dan                 01 Palos Hills, IL           9:25.59    2  8:46.24 
       20 Ludwig, Adam              02 St. Joseph, MI            9:26.71    1  8:52.31 
       21 Henk, Mint                02 Braintree, VT             9:28.10    1  8:52.64 
       22 Fuqua, Scott              02 Birmingham, AL            9:29.98    2  8:51.88 
       23 Van Antwerp, Matthew      01 Oak Ridge, NJ             9:30.13    1  8:56.29 
       24 Prunty, Jared             01 Winchester, VA            9:33.90    1  8:55.38 
       25 Koeppen, Charlie          01 Carmel, IN                9:37.00    2  8:56.66 
       26 McConnell, Ryan           01 North Kingstown, RI       9:40.09    1  8:59.17 
       27 Davis, Kevin              02 Fresno, CA                9:49.86    2  9:02.04 
       28 Weaver, Austin            02 Brentwood, TN             9:51.27    1  9:11.94 
       29 Damony, Giles             01 Philadelphia, PA          9:53.35    1  9:12.31
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                      Event 13 Boys 110 Meter High Hurdles                      
                                                                                
       ! National: 13.30 Chris Nelloms, Dunbar, Dayton, OH       05/26/90       
       ! National: 13.22 Arthur Blake, Haines City, FL           05/11/84       
       ! National: 12.9h Renaldo Nehemiaah, Scotch Plains, NJ    05/30/97       
       *     Meet: 13.32 Ricardo Moody, Harrison, CO. Springs,CO     1999       
       #    FROSH: 14.16 Jason Stanley, Planatation FL               1998       
       $     SOPH: 13.67 Ricky Harris, Centreville, Clifton VA       1998       
       %   JUNIOR: 13.34 Terrance Trammell, SW De Kalb, Dectr,GA     1996       
       ^   SENIOR: 13.30 Chris Nelloms, Dayton, OH               05/26/90       
                                                                                
                             Final Saturday 7:40pm                              
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 4 Best Times                
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         HT  
  ===== ========================= == ========================= ============ ==  
      1 Williams, Derrick         01 Canton, OH                13.80 # -0.2  3  
      2 Stephens, Christopher     01 Palinfield, NJ            13.94 #  0.0  4  
      3 Boulware, Robert          01 Charlotte, NC             13.98 #  0.0  1  
      4 Hancock, Bernard          01 Lynchburg, VA             14.13 #  0.2  5  
      5 Daux, Emmanuel            01 Linden, NJ                14.14 #  0.0  2  
      6 Wickard, Justin           01 Gering, NE                14.10 #  0.0  1  
      7 Garrison, Jeffrey         01 Riverside, CA             14.15 #  0.0  1  
      8 Akers, Cameron            01 Raleigh, NC               14.21    0.0  2  
      9 Smith, Azim               01 Port Norris, NJ           14.22    0.2  5  
     10 Acklin, Anthony           01 Clayton, NJ               14.29    0.0  4  
     11 Brand, Jamaal             03 High Point, NC            14.30   -0.2  3  
     12 Francis, Fillippe         01 Westbury, NY              14.31    0.2  5  
     12 Keziah, Ryan              01 Raleigh, NC               14.31    0.0  4  
     14 English, Andre            02 Dayton, OH                14.33    0.0  2  
     15 Altman, Kenneth           01 Garner, NC                14.39   -0.2  3  
     16 Hazard, Gemayel           01 Hampton, VA               14.40   -0.2  3  
     17 Porter, Jeffrey           03 Somerset, NJ              14.46    0.0  2  
     18 Kasik, Christopher        01 Mesa, AZ                  14.54    0.2  5  
     19 Martin, Quinn                Newark, DE                14.59    0.0  1  
     20 Stout, Nicholas           01 Lake Orion, MI            14.67    0.0  1  
     21 Larkins, Eddie            01 Dayton, OH                14.78   -0.2  3  
     22 Wright, Nicholas          01 Baltimore, MD             14.80    0.0  4  
     23 Cheney, Roy               02 Grovetown, GA             14.82    0.2  5  
     24 Delgado, Michael          01 Bridgewater, MA           14.88   -0.2  3  
     25 Morgan, Chris             01 Northridge, CA            14.93    0.2  5  
     25 Williams, Carl            01 Plainfield, NJ            14.93   -0.2  3  
     27 Corbin, Arsenio           02 St. Petersburg, FL        15.01    0.0  1  
     27 Garner, Steven            01 Manassas, VA              15.01    0.2  5  
     29 Harms, Jon                01 Aberdeen, SD              15.02    0.0  2  
     30 Woods, Antoine            02 Woodbridge, VA            15.18    0.0  4  
     31 Belton, Michael           01 Trenton, NJ               15.33    0.0  4  
     32 Taylor, Joseph            03 West Palm Beach, FL       15.75   -0.2  3  
     33 Loyd, Mike                02 Winston-Salem, NC         28.46    0.0  2 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME           
    ===== ========================= == ========================= ============   
        1 Williams, Derrick         01 Canton, OH                13.85 # -0.8   
        2 Boulware, Robert          01 Charlotte, NC             13.99 # -0.8   
        3 Stephens, Christopher     01 Palinfield, NJ            14.00 # -0.8   
        4 Daux, Emmanuel            01 Linden, NJ                14.08 # -0.8   
        5 Hancock, Bernard          01 Lynchburg, VA             14.17   -0.8   
        6 Smith, Azim               01 Port Norris, NJ           14.23   -0.8   
        7 Garrison, Jeffrey         01 Riverside, CA             14.30   -0.8   
        8 Akers, Cameron            01 Raleigh, NC               14.37   -0.8   
        9 Wickard, Justin           01 Gering, NE                14.38   -0.8   
                                                                                
                      Event 15 Boys 400 Meter Int Hurdles                       
                                                                                
       ! National: 50.02 Patrick Mann, Gar-Field, Woodbridge VA  06/24/84       
       ! National: 49.8h Bob Bornkessel, Shawnee Mission, KS     08/31/68       
       *     Meet: 50.72 James Graham,Northwestern,HyattsvilleMD     1999       
       #    FROSH: 53.94 Michael Roberts, Tower Hill, DE             1995       
       $     SOPH: 51.62 Ricky Harris, Centreville, Clifton, VA      1998       
       %   JUNIOR: 50.63 Ricky Harris, Centreville, Clifton, VA      1999       
       ^   SENIOR: 50.02 Patrick Mann, Gar-Field, Woodbridge VA  06/24/84       
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
         1 Williams, Derrick         01 Canton, OH                51.23 $  4    
         2 Smith, Azim               01 Port Norris, NJ           51.82 #  4    
         3 Findlay, Adrian           01 Philadelphia, PA          52.60 #  4    
         4 Moore, Ian                01 Mt. Laurel, NJ            53.28 #  4    
         5 Sanders, Steven           01 Cleveland, OH             53.46 #  2    
         6 Wise, Dermillo.           02 St. Petersburg, FL        53.48 #  4    
         7 Larkins, Eddie            01 Dayton, OH                53.67 #  3    
         8 Turner, Lenairis          01 Charlotte, NC             53.93 #  3    
         9 Guy, Halihl               01 El Sorrante, CA           53.99    4    
        10 Gardner, Rashad           02 Chesapeake, VA            54.29    3    
        11 Martin, Quinn                Newark, DE                54.48    2    
        12 Williams, Charone         01 Jacksonville, FL          54.62    4    
        13 Wright, Nicholas          01 Baltimore, MD             54.67    3    
        14 Stout, Nicholas           01 Lake Orion, MI            54.95    2    
        15 Young, Maurice            02 Camden, NJ                54.96    4    
        16 Chambers, Seann           01 Winchester, VA            55.03    1    
        17 James, Brian              01 Auburn Hills, MI          55.13    3    
        18 Curran, Tim               01 Media, PA                 55.62    1    
        19 Johnson, Harold           01 Lanham, MD                55.90    2    
        20 McClure, Christopher      01 Trumansburg, NY           56.15    1    
        21 Cheney, Roy               02 Grovetown, GA             56.33    3    
        22 Keziah, Ryan              01 Raleigh, NC               57.04    2    
        23 Erling, Chad              01 Bellevue, NE              57.22    1    
        24 Spear, Charles            02 Spring, TX                58.45    3   
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                Event 15 Boys 400 Meter Int Hurdles (Continued)                 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME    HT    
     ===== ========================= == ========================= ======= ==    
        25 Garner, Steven            01 Manassas, VA              59.62    2    
        26 Corbin, Arsenio           02 St. Petersburg, FL        59.63    3    
         - Garrison, Jeffrey         01 Riverside, CA               DNF    4    
                                                                                
                     Event 17 Boys 2,000 Meter Steeplechase                     
                                                                                
        ! National: 5:43.90 Steve Guerrini, Santa Rosa, CA          1991        
        *     Meet: 5:49.92 Steve Slattery, Mt. Olive, Flanders, NJ   98        
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
    PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME      HT   
    ===== ========================= == ========================= ========= ==   
        1 Thorne, Joe               02 Chamblee, GA              5:56.98    2   
        2 Romaniuk, Justin          01 Suffern, NY               5:58.13    2   
        3 Mayne, Floyd              01 Uniondale, NY             5:59.48    2   
        4 Martin, Collin            01 Huntington, NY            6:00.76    2   
        5 Laboy, Ramon              01 Danbury, CT               6:00.98    2   
        6 Brazunas, Eamon           01 Wayne, PA                 6:02.75    2   
        7 Sullivan, Brendan         02 Port Jefferson, NY        6:05.00    2   
        8 Henk, Mint                02 Braintree, VT             6:07.31    2   
        9 Wilkinson, Kalib          02 Huntersville, NC          6:08.98    2   
       10 Mammone, Chris            01 Valley Stream, NY         6:14.69    2   
       11 Ritchie, Mike             01 Mt. Laurel, NJ            6:16.50    1   
       12 Blaich, Andrew            01 Staten Island, NY         6:17.83    1   
       13 Badstein, Robert          02 Harriman, NY              6:22.58    1   
       14 Gutierrez, Dennis         03 Haverstraw, NY            6:24.97    1   
       15 McLelland, Colin          01 Lakewood, OH              6:27.82    1   
       16 Amdisen, Erik             02 West Hills, CA            6:27.96    2   
       17 Iannamorelli, Derrick     01 Canton, OH                6:32.57    1   
       18 Berkowitz, Ben            02 Boca Raton, FL            6:32.77    1   
       19 Platt, Chris              03 Haddonfield, NJ           6:38.60    1   
       20 Mosely, Anderson          01 Cambria Heights, NY       6:41.99    1   
       21 Mitchell, Michael         02 Huntersville, NC          6:43.27    1   
       22 Roughton, Matt               Alexandria, VA            6:47.56    2   
       23 Baer, David               01 Fairfax, VA               6:57.77    1   
       24 Han, Earl                 02 Syosset, NY               7:03.67    1   
       25 Connells, Andrew             Alexandria, VA            7:19.81    1  
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Event 49 Boys 4 Mile Relay                           
                                                                                
             ! National: 17:06.6h South Eugene, Eugene, OR 05/07/76             
             *     Meet: 17:21.57 Rockford, MI             06/17/00             
                                                                                
                 Section 1 first than sections 2 & 3 to follow.                 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
            PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME       HT            
            =====  =================================== ========== ==            
                1  NOMI      Novi-MI                   17:20.92 *  1            
                2  ROMI      Rockford-MI               17:37.39    1            
                3  CRIN      Carmel-IN                 17:54.68    1            
                4  EVIL      Evanston Township-IL      17:58.13    1            
                5  SRNY      Saratoga Springs-NY       17:58.78    1            
                6  DUMD      Dulaney-MD                17:59.09    1            
                7  HDNJ      Haddonfield-NJ            17:59.17    1            
                8  RICT      Ridgefield-CT             18:00.21    1            
                9  FMTC      Fmr Track Club-TX         18:02.36    2            
               10  BTNY      Bayport-Blue Point-NY     18:03.39    2            
               11  LAIN      Lawrence North-IN         18:05.65    1            
               12  CNCA      Canyon Country-CA         18:09.32    1            
               13  BIRI      Bishop Hendricken-RI      18:09.46    2            
               14  MANH      Manchester-NH             18:15.08    2            
               15  BENE      Bellevue West-NE          18:18.69    1            
               16  LOTX      Lockhart-TX               18:19.35    2            
               17  CBNJ      Christian Brothers Aca-NJ 18:19.67    1            
               18  ACMN      Holy Angels, Academy ofMN 18:21.59    1            
               19  HUNJ      Hunterdon Reg-NJ          18:26.61    3            
               20  DACT      Danbury-CT                18:28.36    2            
               21  TOMA      Towns Concord/Carlisle MA 18:35.74    2            
               22  WIWI      Wisconsin Lutheran-WI     18:36.85    3            
               23  THVA      Thomas Jefferson-VA       18:38.25    3            
               24  CONY      Collegiate-NY             18:44.03    3            
               25  CAPA      Cardinal O'Hara-Pa        18:48.14    2            
               26  FRKS      Lawrence Free State-KS    18:50.37    3            
               27  WANY      Warwick Valley-NY         18:56.55    1            
               28  ELCT      Ellington-CT              19:03.62    3            
               29  WANY "B"  Warwick Valley-NY         19:12.35    3            
               30  COGA      Collins Hill-GA           19:29.31    3            
               31  XACT      Xavier-CT                 19:33.89    3            
               32  OAVA      Oakton-VA                 19:48.95    3            
                -  MCOR      McKay-OR                       DNF    2           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                        Event 37 Boys 4x100 Meter Relay                         
                                                                                
             ! National: 39.76 O.D. Wyatt, Fort Worth, TX 05/16/98              
             *     Meet: 39.80 O.D. Wyatt, Fort Worth, TX     1998              
                                                                                
                    Final will be contested Saturday 6:15pm                     
                                                                                
                    Preliminaries - Results  - Friday 06/15/01                  
               9 Advance: Top 1 Each Heat Plus Next 6 Best Times                
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME    HT             
              =====  =================================== ======= ==             
                  1  FOTX      O.D. Wyatt-TX             40.79    2             
                  2  FETX      Forest Brook-TX           41.22    3             
                  3  STCA      St. Mary's-CA             41.60    1             
                  4  DIFL      Dixie Hollins-FL          40.89    2             
                  5  THNY      Thomas Jefferson-NY       42.13    1             
                  6  GIFL      Gibbs-FL                  42.14    1             
                  7  PONY      Poly Prep-NY              42.33    2             
                  8  DODE      Dover-DE                  42.47    3             
                  9  SPSC      Spartanburg-SC            42.79    3             
                 10  CEVA      Centreville-VA            42.90    3             
                 11  TRNJ      Trenton Central-NJ        42.93    1             
                 12  KIVA      King George-VA            43.19    1             
                 13  DACT      Danbury-CT                43.42    2             
                 14  FONY      Fordham Prep-NY           43.79    2             
                 15  UINY      Uniondale-NY              43.91    1             
                 16  WENY      Westbury-NY               44.01    2             
                 17  ORSC      Orangeburg-SC             44.32    3             
                 18  BANY      Bay Shore-NY              45.09    2             
                 19  TEDC      Techworld-DC              46.36    3             
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
               PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME                  
               =====  =================================== =======               
                   1  FETX      Forest Brook-TX           40.70                 
                   2  FOTX      O.D. Wyatt-TX             40.80                 
                   3  PONY      Poly Prep-NY              42.12                 
                   4  THNY      Thomas Jefferson-NY       42.43                 
                   5  STCA      St. Mary's-CA             42.76                 
                   6  GIFL      Gibbs-FL                  42.84                 
                   7  DODE      Dover-DE                  42.94                 
                   8  SPSC      Spartanburg-SC            43.08                 
                   -  DIFL      Dixie Hollins-FL            DNF                
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                        Event 47 Boys 4x200 Meter Relay                         
                                                                                
            ! National: 1:23.31 O.D. Wyatt, Ft. Worth, TX   05/30/98            
            *     Meet: 1:23.67 O. D. Wyatt, Fort Worth, TX 06/20/98            
                                                                                
           Auto-Timer Failed on Section 3.                                      
           Hand Times for places 1-3.                                           
           Places only for other finishers - duplicate medals will be           
           awarded for places 4-6.                                              
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  FETX      Forest Brook-TX           1:23.9h    3            
                 2  FOTX      O.D. Wyatt-TX             1:25.8h    3            
                 3  STCA      St. Mary's-CA             1:26.0h    3            
                 4  SIPA      Simon Gratz-PA            1:29.81    2            
                 5  SPSC      Spartanburg-SC            1:30.10    2            
                 6  DACT      Danbury-CT                1:31.19    1            
                 7  JANC      Jacksonville-NC           1:31.22    2            
                 8  LAMD      Laurel-MD                 1:32.24    2            
                 9  WANY      Warwick Valley-NY         1:32.71    1            
                10  ELMD      Eleanor Roosevelt-MD      1:33.20    2            
                11  LKFL      Lakewood-FL               1:33.21    2            
                12  UINY      Uniondale-NY              1:33.40    1            
                13  OVPA      Overbrook-PA              1:34.17    1            
                14  WENY      Westbury-NY               1:34.29    1            
                15  HYVA      Hayfield-VA               1:36.67    2            
                16  TEDC      Techworld-DC              1:37.18    1            
                17  DIFL      Dixie Hollins-FL          2:00.00    3            
                18  PONY      Poly Prep-NY              2:00.00    3            
                19  BEVA      Bethel-VA                 2:00.00    3            
                20  DODE      Dover-DE                  2:00.00    3            
                21  BOFL      Boyd Anderson-FL          2:00.00    3            
                22  GIFL      Gibbs-FL                  2:00.00    3            
                 -  FONY      Fordham Prep-NY               DNF    2            
                                                                                
                        Event 41 Boys 4x400 Meter Relay                         
                                                                                
             ! National: 3:07.40 Hawthorne, CA             04/06/85             
             *     Meet: 3:11.12 Northwestern, Hyattsville     1999             
                                                                                
        Section 5 will be run at 10:35pm.  Sections 1 through 4 will be         
        run at 8:50pm as scheduled.                                             
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  CANJ      Camden-NJ                 3:09.91 *  3            
                 2  WINJ      Willingboro-NJ            3:13.82    3           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                  Event 41 Boys 4x400 Meter Relay (Continued)                   
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 3  TANY      Transit Tech-NY           3:15.32    3            
                 4  BOFL      Boyd Anderson-FL          3:16.29    3            
                 5  RISC      Richland N.E.-Sc          3:18.26    3            
                 6  TRNJ      Trenton Central-NJ        3:18.53    3            
                 7  EWNJ      Ewing-NJ                  3:18.72    2            
                 8  THNY      Thomas Jefferson-NY       3:18.82    2            
                 9  BEVA      Bethel-VA                 3:19.12    3            
                10  SIPA      Simon Gratz-PA            3:21.01    4            
                11  OVPA      Overbrook-PA              3:21.19    1            
                12  JANC      Jacksonville-NC           3:21.22    3            
                13  LRMD      Largo-MD                  3:21.70    3            
                14  UINY      Uniondale-NY              3:22.61    2            
                15  SANJ      Sayreville-NJ             3:23.47    2            
                16  CHDE      Christiana-DE             3:25.12    1            
                17  CHNY      Chaminade-NY              3:27.49    2            
                18  JOVA      John Handley-VA           3:27.50    1            
                19  SPVA      Spotsylvania-VA           3:28.00    1            
                20  DACT      Danbury-CT                3:29.02    2            
                                                                                
                        Event 39 Boys 4x800 Meter Relay                         
                                                                                
            ! National: 7:35.60 (yards) Jackson, Queens, NY                     
            ! National: 7:35.60 (yards) Boys, Brooklyn, NY                      
            ! National: 7:34.80 York, Elmhurst, IL          05/07/85            
            *     Meet: 7:38.31 Don Lugo, Chino Hills, CA   06/16/00            
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  SOVA      South Lakes-VA            7:35.33 !  3            
                 2  ATFL      Atlantic-FL               7:37.31 *  3            
                 3  STOH      St. Ignatius-OH           7:41.22    3            
                 4  CBNJ      Christian Brothers Aca-NJ 7:43.26    3            
                 5  JONY      John Jay-NY               7:43.99    3            
                 6  CAPA      Cardinal O'Hara-Pa        7:47.02    3            
                 7  CUPA      Cumberland Valley-PA      7:49.65    3            
                 8  CRIN      Carmel-IN                 7:51.61    3            
                 9  XACT      Xavier-CT                 7:54.87    2            
                10  FRKS      Lawrence Free State-KS    7:56.84    2            
                11  DONJ      Don Bosco Prep-NJ         7:57.25    2            
                12  WANY      Warwick Valley-NY         7:57.64    2            
                13  EDIL      Edwardsville-IL           7:57.88    3            
                14  BRNJ      Bridgeton-NJ              7:58.15    1            
                15  HAGA      Harrison-GA               7:58.79    2            
                16  ARNY      Arlington-NY              8:02.64    1           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                  Event 39 Boys 4x800 Meter Relay (Continued)                   
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                17  POTN      Portage-IN                8:03.82    1            
                18  EVIL      Evanston Township-IL      8:04.35    3            
                19  XAMA      Xaverian Brothers-MA      8:05.91    2            
                20  CYNC      Cary-NC                   8:06.25    2            
                21  THNY      Thomas Jefferson-NY       8:06.41    1            
                22  BOMD      Bowie-MD                  8:07.13    2            
                23  LOVA      Louisa County-VA          8:07.68    2            
                24  THVA      Thomas Jefferson-VA       8:09.59    1            
                25  HEVA      Herndon-VA                8:11.12    1            
                26  MENJ      Metuchen-NJ               8:11.54    1            
                27  NYNY      Nyack-NY                  8:14.47    1            
                28  RICT      Ridgefield-CT             8:21.00    1            
                                                                                
                     Event 43 Boys 1,600 Mtr Sprint Medley                      
                                                                                
        ! National: 3:21.15 Hawthorne, CA                       03/16/85        
        ! National: 3:21.1h Berkeley, CA                        04/25/81        
        ! National: 3:23.3h Spring Branch Memorial, Houston, TX 04/08/67        
        *     Meet: 3:25.14 Lawrence, Cedarhurst, NY            06/11/99        
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                 1  IOIA      Iowa City-IA              3:22.69 !  5            
                 2  CANJ      Camden-NJ                 3:22.85 !  5            
                 3  WINJ      Willingboro-NJ            3:23.77 *  5            
                 4  BOFL      Boyd Anderson-FL          3:23.85 *  5            
                 5  SUNY      Suffern-NY                3:24.09 *  5            
                 6  SIPA      Simon Gratz-PA            3:27.35    5            
                 7  LENJ      Lenape-NJ                 3:28.63    4            
                 8  BRNJ      Bridgeton-NJ              3:30.28    5            
                 9  WICT      Wilbur Cross-CT           3:31.01    3            
                10  BEMN      Benilde St. Margaret's-MN 3:31.14    5            
                11  UINY      Uniondale-NY              3:31.98    4            
                12  BANY      Bay Shore-NY              3:32.45    4            
                13  SANJ      Sayreville-NJ             3:32.59    4            
                14  THNY      Thomas Jefferson-NY       3:32.87    2            
                15  HYVA      Hayfield-VA               3:33.28    3            
                16  TRNJ      Trenton Central-NJ        3:33.55    3            
                17  GANY      Garden City-NY            3:33.64    2            
                18  CONJ      Columbia-NJ               3:34.10    4            
                19  RENJ      Red Bank Reg-NJ           3:35.19    2            
                20  MCOR      McKay-OR                  3:35.61    4            
                21  GIPA      Girard College-PA         3:36.11    1            
                22  FONY      Fordham Prep-NY           3:36.73    4           
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
               Event 43 Boys 1,600 Mtr Sprint Medley (Continued)                
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
             PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME      HT            
             =====  =================================== ========= ==            
                23  DACT      Danbury-CT                3:36.96    3            
                24  BOMD      Bowie-MD                  3:38.52    3            
                25  PRNY      Port Jefferson-NY         3:39.19    3            
                26  SPVA      Spotsylvania-VA           3:40.00    2            
                27  CHDE      Christiana-DE             3:40.51    1            
                28  TUNY      Trumansburg-NY            3:41.25    2            
                29  WANY      Warwick Valley-NY         3:42.31    2            
                30  OVPA      Overbrook-PA              3:42.45    4            
                31  TOMA      Towns Concord/Carlisle MA 3:43.09    3            
                32  SYNY      Syosset-NY                3:44.57    2            
                33  VCNY      Valley Central-NY         3:45.46    1            
                34  CAPA      Cardinal O'Hara-Pa        3:47.46    2            
                35  XACT      Xavier-CT                 3:47.63    2            
                 -  PEFL      Pensacola Catholic-FL         DNF    3            
                 -  SUSC      Sumter-SC                     DNF    3            
                                                                                
                         Event 45 Boys Distance Medley                          
                                                                                
      ! National:  9:53.31 (meters)McCullough, The Woodlands, TX 05/09/87       
      ! National: 10:01.60 (yards)South Eugene, Eugene, OR       05/06/77       
      *     Meet: 10:03.09 Rockford, MI                          06/17/00       
                                                                                
          South Lake splits: Richard Smith 3:03.2, Justin Smyser 50.2,          
          Kanda Karmo 1:56.6, Alan Webb 3:59.80 (auto)                          
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
              PLACE  RELAY     AFFILIATION               TIME                   
              =====  =================================== ==========             
                  1  SOVA      South Lakes-VA             9:49.78 !             
                  2  ATFL      Atlantic-FL               10:04.63               
                  3  NOMI      Novi-MI                   10:08.00               
                  4  CAPA      Cardinal O'Hara-Pa        10:11.24               
                  5  JONY      John Jay-NY               10:17.23               
                  6  CUPA      Cumberland Valley-PA      10:18.71               
                  7  DOCA      Don Lugo-CA               10:22.09               
                  8  RICT      Ridgefield-CT             10:27.84               
                  9  MCOR      McKay-OR                  10:30.13               
                 10  DACT      Danbury-CT                10:32.81               
                 11  SYNY      Syosset-NY                10:33.03               
                 12  DUMD      Dulaney-MD                10:35.40               
                 13  HEVA      Herndon-VA                10:45.97               
                 14  WAMD      Walter Johnson-MD         10:47.36               
                 15  OVPA      Overbrook-PA              11:37.97              
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                   Event 21 Boys High Jump                             
                                                                                
 ! National: 7'06.00" (2.29m) Dothel Edwards, Cedar Shoals, Athens GA 07/09/83  
 *     Meet: 7'04.50" (2.25m) Paul Klemic, Mainland reg., Linwood, NJ 06/17/00  
 #    FROSH: 7'00.00" (2.13m) Shane Haney GA, Pernell Barnett TX '90      1988  
 $     SOPH: 7'02.25" (2.19m) Kevin Dotson, Los Alamos, NM                1994  
 %   JUNIOR: 7'06.00" (2.29m) Dothel Edwards, Cedar Shoals, Athens GA 07/09/83  
 ^   SENIOR: 7'05.25" (2.27m) Edwards '84, Tom Smith Heyworth IL '85      1984  
                                                                                
                      Results - Finals - Saturday 06/16/01                      
                                                                                
RANK COMP# ATHLETE NAME        YR HOMETOWN               MARK                   
------------------------------------------------------------------------------- 
   1  1842 Morrison, Michael   03 Willingboro, NJ       2.10m     6'10.75"      
   2   237 Williams, Jesse     02 Raleigh, NC           2.05m     6'08.75"      
   2  1147 Lima, Even          01 Warwick, RI           2.05m     6'08.75"      
   2   553 Hubbard, John       01 Danville, VA          2.05m     6'08.75"      
   5  1148 Weishuhn, Michael   01 Brighton, MI          2.05m     6'08.75"      
   5   410 Matthews, Quentin   01 Chesapeake, VA        2.05m     6'08.75"      
   7   757 McCarthy, Brian     01 Malverne, NY          2.05m     6'08.75"      
   8   777 Brickner, Garrett   01 Fairfax Station, VA   2.00m     6'06.75"      
   9  1487 Petry, Christopher  01 Trumansburg, NY       2.00m     6'06.75"      
   9   478 Washington, Lonnie  01 Rahway, NJ            2.00m     6'06.75"      
  11   424 Hobbs, Brent        01 Ramsey, NJ            2.00m     6'06.75"      
  11  1186 Cunningham, James   01 Rahway, NJ            2.00m     6'06.75"      
  11  1164 Kring, Adam         02 Jeddo, MI             2.00m     6'06.75"      
  11  1833 Schmidt, Ivan       01 Claymont, DE          2.00m     6'06.75"      
  11  1485 Harden, Aaron       01 Trotwood, OH          2.00m     6'06.75"      
   -   349 Reid, Josh          01 Lawrenceville, GA        NH                   
   -   779 Miller, Brad        02 Lake Orion, MI           NH                   
   -  1322 Morgan, Bryan       01 Locust Grove, VA         NH                   
   -   414 Cerr, Mike          01 Rehoboth, MA             NH                   
   -   580 Macklin, Willis     01 New Bedford, MA          NH                   
   -   232 Marshall, Joseph    02 West Columbia, SC        NH                   
   -  1598 McKoy, Clifton      01 Lillington, NC          DNS                   
                                                             
                            Event 23 Boys Pole Vault                            
                                                                                
  ! National: 18'02.25" (5.54m) Eric Eshbach, Orangefield, TX            1999   
  *     Meet: 16'11.50" (5.17m) Sage Thomas, Frenship, Wolfforth, TX 06/17/00   
  #    FROSH: 16'03.25" (4.96m) Jayson Lavender, Wichita Falls, TX       1987   
  $     SOPH: 17'06.00" (5.33m) Jacob Davis, Orangefield, TX             1994   
  %   JUNIOR: 17'06.50" (5.35m) Sage Thames, Frenship, Wolforth, TX      2000   
  ^   SENIOR: 18'02.25" (5.54m) Eric Eshbach, Orangefield, TX              99   
                                                                                
         opening height: 14'7.5", 15'1", 15'7", 16'0.75", (+10cm, 4in)          
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                 
      ===== ======================= == =================== =======              
          1 Weirich, Matt           01 Fredericksburg, TX  5.10m # 16'08.75     
          2 Most, Bobby             01 Laredo, TX          5.10m # 16'08.75     
          3 Gensic, Paul            01 Fort Wayne, IN      4.90m   16'00.75     
          4 Gebauer, Brad           02 Bad Axe, MI         4.75m   15'07.00     
          4 Skipper, Tommy          03 Sandy, OR           4.75m   15'07.00     
          6 Stead, David            02 Bluffton, IN        4.60m   15'01.00     
          7 Vogtner, Matt           01 Mobile, AL          4.60m   15'01.00     
          7 Carlucci, Steve         01 Erie, PA            4.60m   15'01.00     
          9 Gross, Chris            01 Raleigh, NC         4.60m   15'01.00     
          9 Johnson, Mark           02 N. Myrtle Beach, SC 4.60m   15'01.00     
         11 Garrett, Daniel         02 Chesapeake, VA      4.45m   14'07.25     
         11 Lancon, Ryan            01 Hurst, TX           4.45m   14'07.25     
         13 Shealy, Chase           03 Cayce, SC           4.45m   14'07.25     
         13 Blinka, Clint           01 Export, PA          4.45m   14'07.25     
         13 Hoverstad, Eric         01 Raleigh, NC         4.45m   14'07.25     
          - Smith, Brad             01 Royston, GA            NH                
          - Kessler, Andrew         01 St. Albans, WV         NH                
          - Mondschein, Brian       01 Hummelstown, PA        NH                
          - Bazzoni, David          01 N. Manchester, IN      NH                
          - Vickers, David          01 Clifton Park, NY       NH                
          - Majewski, Taylor        01 Warwick, NY            NH                
          - Marsh, Laban            01 Erie, PA               NH                
          - Wojdowski, Neal         01 Valencia, PA           NH                
          - Marzka, Andrew          01 Lakeport, MI           NH                
          - Heuser, Chip            03 Louisville, KY         NH                
          - Sullivan, David         02 Clifton, VA            NH                
          - Kupets, Mark            01 Centreville, VA        NH                
          - Bell, Trey              02 Lexington, SC          NH                
          - Parker, Kyle            01 Raleigh, NC            NH                
          - Scotten, Ray            02 Indianapolis, IN       NH                
          - Simpson, Wes            01 Marble Falls, TX       NH               
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                            Event 25 Boys Long Jump                             
                                                                                
 ! National: 26'09.25" (8.16m) Dion Bentley, Penn Hills, Pittsburgh PA 06/23/89 
 *     Meet: 25'06.75" (7.79m) Maurice English, Sumter, SC                 1998 
 #    FROSH: 24'06.75" (7.49m) Curt Anders, Coolidge JHS, Moline, IL       1966 
 $     SOPH: 25'02.25" (7.68m) John Johnson, CA-Vincent Hypolite TX 90     1964 
 %   JUNIOR: 26'08.50" (8.14m) Sheddric Fields, S. Oak Cliff,Dallas,TX     1991 
 ^   SENIOR: 26'09.25" (8.16m) Dion Bentley, Penn Hills, Pittsburgh PA 06/23/89 
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
   PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                    
   ===== ======================= == =================== =======                 
       1 Wise, Dermillo.         02 St. Petersburg, FL  7.64m #  2.3  25'00.75  
  23-9 23-5.5 21-9 23-2 23-7.5 25-0.75 
  +1.8 +1.0   +1.9 +1.5 +1.9   +2.3    
       2 Alexander, Gemayel      01 Bakersfield, CA     7.27m    0.5  23'10.25  
       3 Harris, I-Perfection    02 Staten Island, NY   7.26m    1.6  23'10.00  
       4 Davis, A.J.             02 Durham, NC          7.21m    1.4  23'08.00  
       5 Davis, Chris            02 St. Petersburg, FL  7.08m    1.7  23'02.75  
       6 Griswould, T.J.         01 Aiken, SC           6.95m    1.2  22'09.75  
       7 Hill, Hakim             01 Iowa City, IA       6.91m    0.3  22'08.00  
       8 Good, Brian             01 York, PA            6.89m    1.1  22'07.25  
       9 Pendleton, Trumaine     01 Miller Place, NY    6.72m    1.2  22'00.75  
      10 James, Brent            01 Danbury, CT         6.68m    1.6  21'11.00  
      11 Liggins, Derek          03 Woodbridge, VA      6.66m    1.6  21'10.25  
      12 Howard, Jason           01 Trotwood, OH        6.65m    0.9  21'10.00  
      13 Cooper, Charles         01 District Heights, M 6.63m    2.7  21'09.00  
      14 Hobbs, Brent            01 Ramsey, NJ          6.58m    0.8  21'07.25  
      15 McCutchen, Reginald     02 Stone Mountain, GA  6.57m    2.0  21'06.75  
      16 Brown, Stephen          01 Humble, TX          6.54m    1.3  21'05.50  
      17 Anderson, Ivan          02 Washington, DC      6.44m    1.8  21'01.50  
      18 Mershon, Jason          03 Cordova, TN         6.39m    0.7  20'11.75  
      19 Hardy, Irell            03 Sumter, SC          6.13m    0.6  20'01.50  
      20 Turner, Jermaine        03 Salem, OR           6.09m    2.2  19'11.75  
      21 Oliver, Travis          02 Belton, SC          6.03m    0.5  19'09.50  
      22 Marion, Kevin              St. Petersburg, FL  5.98m    2.0  19'07.50  
       - Fournier, Josh          01 Colchester, CT       FOUL    NWI            
                                                                                
                           Event 27 Boys Triple Jump                            
                                                                                
! National: 53'11.25" (16.44m) Greg Yeldell, N. Rowan, Spencer, NC     08/01/98 
*     Meet: 52'05.50" (15.99m) Len Herring, Eastside, Gainseville, FL      1997 
#    FROSH: 49'02.75" (15.01m) Maurice Robinson, Blount, Prichard, AL      1997 
$     SOPH: 51'03.25" (15.63m) Andre Scott, Seminole, Sanford, FL          1992 
%   JUNIOR: 53'09.25" (16.39m) Brian Tabor, Clarke Central, Athens, GA     1989 
^   SENIOR: 53'11.25" (16.44m) Greg Yeldell, N. Rowan, Spencer, NC     08/01/98 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                     
  ===== ======================= == =================== ========                 
      1 Moore, Alonzo           01 Hampton, VA         14.93m    0.6  48'11.75  
  48-7.5 48-11.75 F    F F F 
  0.0  0.6     0.0 
      2 Smith, Jamil            01 Palmdale, CA        14.86m    0.0  48'09.00  
  F      48-9     F    F F F 
  0.0  0.0     0.0 
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                     Event 27 Boys Triple Jump (Continued)                      
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
  PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                     
  ===== ======================= == =================== ========                 
      3 Wilson, Aarik           01 Fallon, NV          14.85m    0.0  48'08.75  
      4 Zimmerman, Ryan         01 Nipomo, CA          14.85m    0.2  48'08.75  
      5 Gamble, Andrew          01 Universal City, TX  14.69m    0.2  48'02.50  
      6 Davis, A.J.             02 Durham, NC          14.58m    1.1  47'10.00  
      7 Pierce, Eric            01 New Britain, CT     14.52m    2.4  47'07.75  
      8 Wells, Travis           02 Philadelphia, PA    14.26m    0.1  46'09.50  
      9 Wise, Dermillo.         02 St. Petersburg, FL  14.13m    0.8  46'04.25  
     10 Robertson, Arthur       01 Charlotte, NC       14.06m    0.6  46'01.50  
     11 Lawrence, Richard       01 Miami, FL           14.00m    1.1  45'11.25  
     12 Smith, Reynold          03 Woodbridge, VA      13.98m    0.7  45'10.50  
     13 Johnson, Marcus            Orangeburg, SC      13.69m    2.2  44'11.00  
     14 Guidotti, Michael          Northport, NY       13.68m    2.5  44'10.75  
     15 Harris, I-Perfection    02 Staten Island, NY   13.62m    1.7  44'08.25  
     16 Pendleton, Trumaine     01 Miller Place, NY    13.58m    0.0  44'06.75  
     17 Cook, Ron               01 Philadelphia, PA    13.58m    0.9  44'06.75  
     18 Smith, Henry            01 Ellington, CT       13.42m    0.0  44'00.50  
     19 Howard, Jason           01 Trotwood, OH        13.36m    1.2  43'10.00  
     20 Akpaette, Pat           02 Bloomington, MN     13.25m    0.2  43'05.75  
                                                                                
                             Event 29 Boys Shot Put                             
                                                                                
! National: 81'03.50" (24.78m) Mike Carter, Jefferson, Dallas TX       06/16/79 
*     Meet: 69'08.25" (21.24m) Kevin DiGiorgio, Bayonne, NJ                1997 
#    FROSH: 63'00.00" (19.20m) Kevin Bookout, Stroud, OK                   1999 
$     SOPH: 68'10.75" (21.00m) Kevin Bookout, Stroud, OK                   2000 
%   JUNIOR: 71'10.25" (21.90m) Arnold Campbell, Airline, Bessier Ci,LA     1983 
^   SENIOR: 81'03.50" (24.78m) Mike Carter, Jefferson, Dallas TX       06/16/79 
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 DiGiorgio, Glenn        02 Bayonne, NJ         19.87m # 65'02.25     
   62-5    62-8.75 63-11.5 64-4.5 65-1.25  65-2.25 
         2 Reeves, Jonathan        01 Houston, TX         19.63m # 64'05.00     
   57-0    64-5    F       60-9.5 63-10.25 62-8.75 
         3 Gowda, Vikas            01 Frederick, MD       19.49m # 63'11.50     
   58-3.25 63-11.5 60-10.5 F      F        F 
         4 Segond, Samuel          01 East Stroudsburg, P 19.07m   62'06.75     
         5 Porter, Garland         01 Indianapolis, IN    18.39m   60'04.00     
         6 Guerin, David           01 Lawndale, CA        18.36m   60'03.00     
         7 Lyons, Paul             01 Norwood, MA         18.10m   59'04.75     
         8 Shields, Sean           01 Oceano, CA          17.83m   58'06.00     
         9 Howard, Jonathan        02 Nipomo, CA          17.78m   58'04.00     
        10 Clancy, Michael         01 Toms River, NJ      17.37m   57'00.00     
        11 Ragin, Tom              01 New Haven, CT       17.31m   56'09.50     
        12 Denbo, Will             02 Nashville, TN       17.28m   56'08.50     
        13 Beadle, Zach            01 Queensbury, NY      17.16m   56'03.75     
        14 Sarantos, Joey          01 Portage, MI         17.03m   55'10.50    
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                       Event 29 Boys Shot Put (Continued)                       
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
        15 Gilson, Derek           01 Red Bank, NJ        17.01m   55'09.75     
        16 Anderson, Walker        02 Atlanta, GA         16.86m   55'03.75     
        17 Drame, Kader            01 New Haven           16.16m   53'00.25     
        18 Walker, Willie          01 Emporia, VA         16.04m   52'07.50     
        19 Abadio, Dzigbodi        01 Willingboro, NJ     15.84m   51'11.75     
        20 Pepe, Mitchell          02 Hudson, NC          15.64m   51'03.75     
        21 Sangobowale, Michael       Bronx, NY           15.27m   50'01.25     
                                                                                
                           Event 31 Boys Discus Throw                           
                                                                                
! National: 234'03.00" (71.40m) Niklas Arrhenius, Mountain View,Orem UT 04/14/0 
*     Meet: 197'01.00" (60.07m) Jeremy Allen, Pike, Indianapolis, IN        199 
#    FROSH: 191'08.00" (58.42m) Derek Randall, Jones HS, Beeville, TX       199 
$     SOPH: 201'02.00" (61.32m) Kevin Bookout, Stroud, OK                   200 
%   JUNIOR: 215'00.00" (65.53m) Kevin Bookout, Stroud, OK               04/03/0 
^   SENIOR: 234'03.00" (71.40m) Niklas Arrhenius, Mountain View,Orem UT 04/14/0 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Gowda, Vikas            01 Frederick, MD       60.70m * 199'02.00    
   174-6 194-8  F      188-11 F     199-2 
         2 Segond, Samuel          01 East Stroudsburg, P 59.26m # 194'05.00    
   153-2 188-8  175-10 194-5 186-6 170-4 
         3 Battle, Sheldon         01 Jamestown, NY       58.90m # 193'03.00    
   190-0 185-11 184-5  193-3 F     F 
         4 Sarantos, Joey          01 Portage, MI         56.76m   186'03.00    
         5 Kuehl, Adam             02 Eatontown, NJ       55.92m   183'05.00    
         6 Austin, Dan             01 Mechanicsburg, PA   54.80m   179'09.00    
         7 Anderson, Derek         01 Wrentham, MA        54.78m   179'09.00    
         8 Franzinger, Ryan           Westlake, OH        51.38m   168'07.00    
         9 Unis, James             02 Gloucester, MA      49.36m   161'11.00    
        10 Littlewood, Stuart      01 Aberdeen, NJ        49.30m   161'09.00    
        11 Taylor, Barclay         01 Atlanta, GA         48.44m   158'11.00    
        12 Clancy, Michael         01 Toms River, NJ      47.88m   157'01.00    
        13 DiGiorgio, Glenn        02 Bayonne, NJ         47.20m   154'10.00    
        14 Huntzinger, Steve       VA Fairfax, VA         45.88m   150'06.00    
        15 Smith, Travis           01 King George, VA     44.04m   144'06.00    
        16 Sangobowale, Michael       Bronx, NY           40.76m   133'09.00    
        17 Drury, Miles            01 Lawrenceville, GA   36.96m   121'03.00    
        18 Williams, Nicholas      03 Adamstown, MD       34.80m   114'02.00    
         - Summers, Sheanon        01 Abbottstown, PA       FOUL                
         - Zyvoloski, Michael      01 Elkridge, MD          FOUL               
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                           Event 35 Boys Hammer Throw                           
                                                                                
  ! National: 253'03.00" (77.19m) Jacob Freeman, Bishop Hendrickson, RI   1999  
  *     Meet: 242'09.00" (73.99m) Jacob Freeman, Bishop Hendrickson, RI   1999  
  #    FROSH: 182'04.00" (55.58m) Anthony Strackaluse, Deaf, ProvidenceRI 1970  
  $     SOPH: 208'10.00" (63.65m) Alvin Jackson, Classical, Providence RI 1970  
  %   JUNIOR: 226'08.00" (69.09m) Jacob Freeman, Bishop Hendrickson, RI   1998  
  ^   SENIOR: 253'03.00" (77.19m) Jacob Freeman                             99  
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Freeman, Michael        02 E. Greenwich, RI    61.26m # 201'00.00    
         2 Smolenski, John-Paul    01 New Hyde Park, NY   60.76m # 199'04.00    
         3 Duffy, Jeremy           02 Cumberland, RI      59.08m # 193'10.00    
         4 Myers, Terrance         02 Providence, RI      55.40m   181'09.00    
         5 Hamilton, Adam          02 Milford, NH         55.08m   180'08.00    
         6 Helm, Zach              02 Snellville, GA      54.66m   179'04.00    
         7 Chobanian, Paul         02 Providence, RI      54.48m   178'09.00    
         8 Godin, Daniel           03 Coventry, RI        53.56m   175'09.00    
         9 Palazzo, Nick           02 Providence, RI      53.10m   174'02.00    
        10 Maknoxa, Oudom          01 Providence, RI      52.58m   172'06.00    
        11 Wright, Adrian          01 Marietta, GA        52.08m   170'10.00    
        12 Gabrault, Adam          02 Warwick, RI         51.98m   170'06.00    
        13 Cambras, Jonathan       01 Stratford, CT       51.26m   168'02.00    
        14 Taylor, Barclay         01 Atlanta, GA         51.06m   167'06.00    
        15 Dzwilefsky, Matt        01 Poughkeeepsie, NY   50.16m   164'07.00    
        16 Rodriguez, Santos       02 Ellenville, NY      49.36m   161'11.00    
        17 Chihoski, Jonathan      01 Warwick, RI         48.90m   160'05.00    
        18 Stewart, Mires          01 Monroe, NY          48.40m   158'09.00    
        19 Gianfrancesco, Joseph   02 Providence, RI      46.92m   153'11.00    
        20 Palazzo, Richard        02 Providence, RI      46.28m   151'10.00    
        21 Peterson, Robert        02 W. Warwick, RI      46.16m   151'05.00    
        22 Hengrasmy, Anthony      02 Providence, RI      45.66m   149'10.00    
        23 DeGaetano, Christopher  01 S. Huntington, NY   44.78m   146'11.00    
        24 Kippel, Rob             01 Chester, NY         42.80m   140'05.00    
         - Dodd, Roman             02 Wakefield, RI         FOUL               
 

                                                                                
                         COMPLETE RESULTS - ALL ROUNDS                          
                                                                                
                          Event 33 Boys Javelin Throw                           
                                                                                
 ! National: 259'10.00" (79.20m) Art Skipper, Sandy, OR                05/28/88 
 *     Meet: 239'09.00" (73.08m) Troy Burkholder, Cocalico, Denver, CO 06/14/95 
 #    FROSH: 210'07.00" (64.19m) Marlin Van Horn, Selinsgrove, PA          1973 
 $     SOPH: 242'07.00" (73.94m) Craig Stiles, Malta, MT                   1969 
 %   JUNIOR: 244'10.00" (74.63m) Stiles                                    1970 
 ^   SENIOR: 259'10.00" (79.20m) Art Skipper, Sandy, OR                05/28/88 
                                                                                
                      Finals - Results  - Saturday 06/16/01                     
                                                                                
     PLACE ATHLETE NAME            YR HOMETOWN            MARK                  
     ===== ======================= == =================== ========              
         1 Smith, Bobby            01 Hopatcong, NJ       67.66m # 222'00.00    
   209-5 222-0 200-0 210-9 209-7 F 
         2 Friedrich, Jonah        01 Springfield, OR     61.56m   202'00.00    
         3 Scheer, Josh            01 Garden Plain, KS    60.68m   199'01.00    
         4 Skeper, Timothy         02 Hamden, CT          58.34m   191'05.00    
         5 Finneran, James         01 Kittery, ME         58.28m   191'02.00    
         6 Smith, Andy             01 Raleigh, NC         57.34m   188'01.00    
         7 Bass, Derrick           02 Brooklyn, NY        55.46m   181'11.00    
         8 Heiges, Dick            01 Montgomery, PA      55.30m   181'05.00    
         9 Naclerio, Steve         01 White Plains, NY    55.02m   180'06.00    
        10 Francis, Ben            03 Wilber, NE          54.22m   177'11.00    
        11 Duffy, Kevin            02 Chatham, NJ         54.10m   177'06.00    
        12 Jordan, Thomas          03 Lebanon, PA         53.82m   176'07.00    
        13 Moore, Jeffrey          01 Norton, MA          53.62m   175'11.00    
        14 Tanucci, Joe            01 Stratford, CT       52.88m   173'06.00    
        15 Cerr, Mike              01 Rehoboth, MA        52.02m   170'08.00    
        16 Maffuci, Jeff           02 Manasquan, NJ       49.68m   163'00.00    
        17 Avila, Keith            02 E. Providence, RI   49.62m   162'09.00    
        18 Curran, John            01 Carmel, NY          49.50m   162'05.00    
        19 Dickson, Timothy        01 Branford, CT        49.24m   161'06.00    
        20 Funderburg, Drew        01 New Haven, CT       47.42m   155'07.00    
        21 Zapesnik, Bruce         01 Rehoboth, MA        47.18m   154'09.00    
        22 Rouse, Adam             01 Danbury, CT         45.94m   150'09.00    
        23 Lugo, Joselito          01 Manchester, NH      41.70m   136'10.00    
        24 Ludwig, Michael         02 Patterson, NY       41.40m   135'10.00    
        25 Smith, Bruce            03 Raleigh, NC         37.86m   124'02.00                    
 
Event 19 Boys 1 Mile Race Walk                         
                                                                                
                       Finals - Results  - Friday 06/15/01                      
                                                                                
      PLACE ATHLETE NAME              YR HOMETOWN                  TIME         
      ===== ========================= == ========================= =======      
          1 Shorey, Benjamin          01 Ellsworth, ME             6:11.05      
          2 Staier, Adam              02 Farmington, ME            7:03.21      
          3 Chasse, Jonathan          02 Readfield, ME             7:16.25      
          4 Pollinger, Zachary        04 Mahwah, NJ                7:22.72      
          5 Ulrich, Tom               02 East Northport, NY        7:47.72      
          6 Dennett, Mark             03 Winthrop, ME              8:16.91      
          7 Veysey, Richard           01 Lincoln, ME               8:23.15      
          - Sprague, Jeff             01 Waldoboro, ME                  DQ      
 
	

Our Partners

Our Meet Partners